Porównując wydobycie po trzech kwartałach, to w tym roku jest ono niższe niż rok wcześniej. Natomiast w trzecim kwartale br. wydobycie w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zwiększyło się w porównaniu do drugiego kwartału. - Widać zauważalny trend wzrostowy, czyli nasze działania przynoszą oczekiwany rezultat – wskazał Adam Rozmus, wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych w JSW, podczas piątkowej, 29 listopada, konferencji wynikowej spółki.
Po 9 miesiącach tego roku wynik produkcyjny kopalń zamknął się na poziomie niespełna 9,1 mln t węgla (z tego 7,22 mln t to węgiel koksowy, a pozostałe 1,84 mln t to węgiel energetyczny). Dla porównaniu rok temu, w analogicznym okresie, wydobycie wyniosło 10,19 mln t, co oznacza spadek rok do roku o 10,5 proc.
- Porównując 9 miesięcy w 2023 i 2024 roku mamy spadek wydobycia. Główne powody takiego stanu rzeczy, to zdarzenia wypadkowe – zdarzenia pożarowe na kopalni Pniówek na przełomie roku 2023 i 2024 oraz pożar na kopalni Budryk – zaznaczył Adam Rozmus, wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych w JSW.
- Przyjęte przez nas działania dotyczące przefrontowania ścian, przemodelowania tych wyżej wymienionych kopalń, spowodowały, że porównując wydobycie drugiego kwartału, w którym mieliśmy zdecydowanie niższe wydobycie w stosunku do kwartału trzeciego, widać zauważalny trend wzrostowy, czyli nasz działania przynoszą oczekiwany rezultat. To przekłada się na liczbę ścian czynnych w ramach kwartału trzeciego - jest to poziom porównywalny z rokiem 2023, więc słuszny kierunek został przez nas przyjęty – argumentował wiceprezes JSW.
W trzecim kwartale br. produkcja węgla wyniosła 3,05 mln t, wobec 2,87 mln t kwartał wcześniej. Oznacza to wzrost rok do roku o 6,4 proc. Porównując obydwa kwartały pod względem liczby czynnych ścian to w trzecim kwartale ten wskaźnik wzrósł 25,3 sztuk z poziomu 21,7 sztuk w drugim kwartale (wzrost o 16,6 proc.). Porównując trzy pierwsze kwartały, to w tym roku średnia liczba czynnych ścian to 22,8, wobec 22,5 w minionym roku (wzrost o 1,3 proc.).
Jak wskazał wiceprezes Rozmus prace związane z przemodelowaniem działania kopalń i uruchamianiem nowych ścian, w związku z przekierowaniem tam części brygad, odbiło się na mniejszym wykonie robót korytarzowych. W samym trzecim kwartale br. w kopalniach JSW wydrążono 16,72 km nowych wyrobisk, w porównaniu do 19,3 km w drugim kwartale br. (spadek o 13,4 proc.). Ta różnica jest już jednak minimalna porównując wynik po 9 miesiącach. W ciągu trzech kwartałów br. wskaźnik robót korytarzowych to 55,77 km, podczas gdy w analogicznym okresie minionego roku 56,19 km.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.