W finałowej rozgrywce konkursu wzięło udział 21 pracowników zatrudnionych w zakładach górniczych JSW

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Oto laureaci Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów BHP o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+15 Zobacz galerię

Galeria
(18 zdjęć)

Jarosław Gąska, reprezentant ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie, triumfował w tegorocznej, XII edycji Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów BHP o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Laureat popisał się wiedzą, którą mogą mu zazdrościć pracownicy zatrudnieni na najwyższych stanowiskach w górniczej hierarchii. Niewiele ustąpili mu pod tym względem Krystian Salamon, również z ruchu Zofiówka oraz Rafał Gembalczyk, pracownik ruchu Borynia, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Drużynowo zwyciężyła ekipa ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Na drugim miejscu rywalizację ukończyła drużyna Ruchu Borynia, a na trzecim uplasowali się gospodarze tegorocznego finału, zespół z Pniówka.

Zwycięzca tegorocznej edycji Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów BHP o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyznał, że zagadnieniami bezpiecznej pracy, a także prawa pracy, interesuje się od początku swojej kariery zawodowej.

- Pracowałem w dziale górniczym, jako metaniarz i dyspozytor tąpań, a więc zebrałem spore doświadczenie. Dla mnie najtrudniejsze były kwestie szybowe, ponieważ nie miałem większej styczności z pracą tego działu, ale poradziłem sobie – powiedział Jarosław Gąska.

Pierwsze trzy miejsca na podium premiowane były nagrodami pieniężnymi. Kwota za pierwsze miejsce wyniosła 10 tys. zł, za drugie 8 tys., a za trzecie 6 tys. zł.

Wyróżniono także laureatów XI edycji „Internetowego konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp”. Zwycięzcami zostali: Krystian Salamon z kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie Ruch Zofiówka - I miejsce, Rafał Nowak z KWK Pniówek - II miejsce oraz Rafał Chmiel z KWK Pniówek - III miejsce.

W konkursie wzięło udział 21 pracowników zatrudnionych w zakładach górniczych JSW, w tym po dwóch pracowników wyłonionych w konkursie przeprowadzonym w danej kopalni i po jednym pracowniku, wyłonionym w XI edycji „Internetowego konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów bhp”.

W pierwszym etapie uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 zamkniętych pytań wielokrotnego wyboru. Po niezwykle emocjonującej walce do drugiego etapu zakwalifikowało się czterech zawodników z największą liczbą punktów. Drugi etap odbył się w formie wirtualnej rywalizacji trwającej 10 minut. W trakcie przemieszczania się po wytyczonej trasie obejmującej wybrane miejsca i obiekty Jastrzębskiej Spółki Węglowej należało udzielić odpowiedzi na 30 rozmieszczonych na niej pytań wielokrotnego wyboru. Inspiracją dla tej formy rywalizacji była popularna aplikacja „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360⁰”.

- Doceniam wiedzę wszystkich uczestników finału tego konkursu, bo to nie jest tylko tak, że coś się przeczyta, trzeba było ewidentnie przysiąść i przyswoić sobie tę wiedzę – przyznał Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.