Legnicko-lubińscy przeciwnicy budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego "Legnica" organizują w środę 26 września w Lubinie konferencję poświęconą tej sprawie. Protest mieszkańców Legnicy, Lubina oraz Głogowa i okolic dzięki energicznej akcji zdołał osiągnąć umiędzynarodowienie swojego sprzeciwu oraz rozgłos w mediach.
W imprezie tej zapowiedzieli swój udział przedstawiciele Europejskiej Konferencji Praw Człowieka, ekologiczne organizacje na czele z Greenpeace Polska oraz zaproszeni goście z Czech. Pani Lidia Geringer de Odenberg - poseł do Parlamentu Europejskiego - przedstawi szczegóły planowanej na koniec października misji rozpoznawczej Polsce przedstawicieli Komisji Petycji PE. Wizyta ta według komunikatu Stowarzyszenia "Stop Odkrywce" związana jest z nieuszanowaniem przez władze państwowe prawomocnego referendum z dnia 27.09 2009 r. na terenie sześciu gmin w województwie dolnośląskim. Jego wynik to 95 procent przeciw tej inwestycji. Tu węgiel brunatny postrzegany jest jako wróg publiczny nr 1.
Rządowe "nieuszanowanie"
Trudno powiedzieć, czy rząd uszanował, czy nie wyniku referendum z dnia 29.09.2009 r. Po prostu w tej sprawie milczy. Wywołuje to gniew protestujących, ponieważ chcieliby oni, aby rząd wykreślił ze swoich planów wszelkie nastawione nawet na daleką przyszłość działania związane z eksploatacją tego węgla. Legnickie Stowarzyszenie "Stop Odkrywce" uważa, że rząd nie ma prawa zajmować się, dyskutować, ani nawet rozważać możliwości eksploatacji złoża węgla brunatnego "Legnica". Postanowienie wyrażone w referendum jest według nich obowiązujące władze do bezwzględnego podporządkowania się ich ustaleniom.
Ponieważ rząd nie ustosunkowuje się do tych postulatów, ani nic nie czyni przeciwko nim w Stowarzyszeniu narasta frustracja. Wyraża się ona kolejnymi ich skargami na polski rząd kierowanymi do PE.
Nie biorą oni pod uwagę, że złoża tego nie wymyślił rząd RP, ale istnieje ono od czasów środkowego miocenu, czyli około 70 milionów lat!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.