Energetyka - Energetyka konwencjonalna

Lista artykułów

W 2026 r. inwestycje energetyczne wzrosną do 3,4 bln dolarów. Tp kwestia bezpieczeństwa

Globalne inwestycje w sektorze energii wzrosną w 2026 r. do 3,4 bln dol., czyli o 5 proc. rdr, mimo destabilizującego wpływu konfliktu na Bliskim Wschodzie - wynika z raportu "World Energy Investment 2026" Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Enea Operator wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia i Terminalu LNG

Rusza jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych za 186 mln złotych. Zabezpieczenie stabilnej pracy Terminalu LNG, wsparcie rozwoju portu w Świnoujściu oraz gwarancja niezawodnych dostaw energii dla mieszkańców miasta i przemysłu to fundamenty nowej inwestycji Enei Operator. Spółka podpisała umowę na budowę kluczowej infrastruktury elektroenergetycznej w regionie.

Uregulowanie usług elastyczności ma pomóc w stabilizacji systemu elektroenergetycznego

Resort energii planuje wprowadzić regulacje dotyczące tzw. usług elastyczności, polegających na dostosowaniu zużycia lub produkcji energii, zgodnie z zapotrzebowaniem operatorów sieci dystrybucyjnej - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia ME.

Tauron wypłaci dywidendę w wysokości 20 groszy na akcję

Zwyczajnie walne zgromadzenie Tauronu postanowiło podzielić zysk spółki przeznaczając ponad 350,5 mln zł na wypłatę dywidendy, co daje 0,20 zł na jedną akcję - poinformował w środę Tauron w komunikacie giełdowym.

Grupa Azoty Puławy: Sąd zawiesił postępowanie przeciwko spółce w sprawie budowy bloku węglowego

Grupa Azoty Puławy poinformowała we wtorek o zawieszeniu przez Sąd Okręgowy w Lublinie postępowania przeciwko spółce w sprawie pozwu złożonego przez wykonawcę budowy bloku węglowego w Puławach. W grudniu 2024 r. Polimex Mostostal odstąpił od kontraktu.

Ponad połowa energii nadal z węgla

Aż 56 proc. energii produkowano w lutym z węgla kamiennego i brunatnego.  18 proc. z gazu.  Wiatr uplasował się dopiero na czwartym miejscu z 12,5% udziału. Fundacja Instrat przedstawia najnowsze dane w comiesięcznym Przeglądzie węglowym.

Planują zysk za 2025 r. przeznaczyć na kapitał zapasowy

Zarząd Energi zarekomenduje przeznaczenie zysku netto spółki za 2025 rok w wysokości 289,3 mln zł na podwyższenie kapitału zapasowego, co będzie wiązało się z brakiem wypłaty dywidendy - podała spółka we wtorek.

Rząd we wtorek zajmie się projektem deregulacji w obszarze energetyki

Uproszczenie rachunków za energię, a także przepisów dotyczących ciepłownictwa - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt deregulacji w obszarze energetyki, którym we wtorek ma zająć się rząd.