- Dzisiejsze orzeczenie sądu w sprawie pomiędzy gminą Ornontowice a Jastrzębską Spółką Węglową uważam za bardzo dobre i przełomowe. Ma ono szanse ukrócić roszczenia gmin górniczych w stronę spółek węglowych i zakończyć kłótnie jakie miały miejsce dotychczas - tak skomentował w rozmowie z portalem nettg.pl decyzję Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gliwicach w sprawie opodatkowania wyrobisk górniczych Dominik Kolorz - przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Zdaniem Kolorza często brakowało zrozumienia gmin górniczych dla kopalni funkcjonujących na ich terenie.
- Gminy te często nie zauważają tego, że żyją przecież z górnictwa i że ono w ogromnej skali zasila ich budżet. Według wyliczeń jedno miejsce pracy w górnictwie generuje 2,8 innych miejsc pracy. Obecnie w górnictwie pracuje ponad 100 tysięcy ludzi. Jeśli to wszystko zliczymy to wychodzi nam skala zatrudnienia w branży i w dziedzinach powiązanych z branżą. Do tej liczby należy także doliczyć członków rodzin osób zatrudnionych w górnictwie. W sumie wychodzi, że z tego żyje blisko milion osób.
Zdaniem przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej "S" dzisiejszy wyrok WSA daje szanse spółkom węglowym na normalne funkcjonowanie.
Czytaj więcej:
Gliwice: spór ws. podatków od wyrobisk rozstrzygnięty
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Związkowcy też tego nie zauważają!!!!
Pyrrusowe zwycięstwo. Wystarczy zwrócić uwagę co sądzi o górnictwie i korzyściach dla gminy samorząd w Bytomiu. Tak zwana grupa trzymająca węglem ma perspektywę myślenia jednej swojej kadencji. Jest to pozycja roszczeniowa, aby tylko jak najwięcej wydrzeć dla siebie. Pierwsze efekty widzimy po niechęci do wydawania pozwoleń na rozwój nowych kopalń lub kontynuowanie już istniejących. Dziwne ale argumenty o „utrzymywaniue gmin” do ich włodarzy nie docierają.