Rządowi Donalda Tuska na plus można zapisać wprowadzenie emerytur pomostowych – z jednej strony pozwoli to na zaoszczędzenie znaczących środków publicznych, z drugiej zaś stanowi impuls do aktywizacji zawodowej. Z inicjatywy KPP rząd doprowadził także do uchwalenia dobrej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Nowe, elastyczne przepisy sprawiły, że realizowanych jest już ponad 100 projektów w tej formule. Ustawa o PPP pozwala prowadzić przedsięwzięcia szybciej, taniej i efektywniej niż w tradycyjnej formie.
To jednak zdecydowanie za mało. Przede wszystkim nie prowadzono rzeczywistej walki ze spowolnieniem gospodarczym. Specustawa antykryzysowa została uchwalona zbyt późno, a jej przepisy okazały się nieskuteczne.
Do rozwiązania pozostaje cały szereg problemów. Rosnące zadłużenie państwa będzie silnym impulsem hamującym rozwój gospodarczy. Zaproponowane w Planie Konsolidacji i Rozwoju Finansów 2010–2011 działania przyniosą ewentualne oszczędności dopiero w średnim okresie.
Do tego momentu przedsiębiorcy będą mieli ograniczony dostęp do finansowania zewnętrznego (efekt wypierania), a kolejne budżety będą mogły tylko w ograniczonym stopniu być ukierunkowane na rozwój (74 proc. wydatków budżetu ma charakter sztywny), tym bardziej, że już w tym roku 12 proc. wydatków budżetu pochłania obsługa zadłużenia Skarbu Państwa.
Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7000 firm, zatrudniających ok. 3 mln pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, a 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno–Gospodarczych. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy KPP, powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny na każdym etapie oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.kpp.org.pl). KPP powołało również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.kpp.org.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.