W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko spółka Haldex otrzymała dotację rozwojową w kwocie ponad 6,3 mln. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla projektu "Rozbudowa instalacji do przerobu, odzysku i recyklingu odpadów pogórniczych".
Obecnie w przygotowaniu są także rozwiązania innowacyjne w postaci budowy instalacji do produkcji bio-gleby i kruszyw lekkich z wykorzystaniem metanu odpadowego. Przewidywane nakłady inwestycyjne sięgają 50 mln zł i są do wykorzystania w latach 2010-2013.
Katowicki Haldex skończył 50 lat. Okołogórnicza firma, specjalizująca się m.in. w odzyskiwaniu miałów energetycznych ma węgierski rodowód. Powstała na podstawie umowy między rządami Polski i Węgier w sprawie utworzenia mieszanego przedsiębiorstwa dla wykorzystania hałd odpadów węgla kamiennego.
Od 2006 r. działa na ogólnych zasadach, zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych. Przed dwoma laty Kompania Węglowa kupiła "węgierski" pakiet akcji przejmując kontrolę nad spółką. W ten sposób Haldex stał się częścią grupy kapitałowej Kompanii Węglowej.
W ciągu swojej 50-letniej działalności spółka przerobiła blisko 140 mln ton odpadów pogórniczych, z czego odzyskano 17 mln ton miałów energetycznych.
- Naszą specjalnością jest przerób surowców poprodukcyjnych pochodzących z kopalń, ale nie tylko. Jesteśmy bowiem także producentem paliwowych mieszanek tworzonych na bazie miałów energetycznych i odzyskanego z hałd węgla - wyjaśnia Tadeusz Koperski, prezes zarządu firmy.
Technologia przeróbki zakłada stosowanie urządzenia mieszająco-granulującego. Pozwala to na wykorzystanie odpadowego mułu powęglowego do produkcji pełnowartościowego surowca energetycznego, polepszając podstawowe parametry paliwa - wilgotność i kaloryczność. Obniżeniu ulega przy tym emisji siarki. Produkcja granulatu mułowego prowadzona jest w Zakładzie "Haldex-Makoszowy" w Zabrzu. Jego możliwości produkcyjne szacuje się obecnie na 20 tys. ton miesięcznie.
W 2005 r. w Haldexie wdrożono System Zarządzania Jakością według normy ISO 9001.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.