Trzy miesiące temu Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego wystosował pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym zwrócił się z prośbą o wystąpienie przez RPO do Trybunału Konstytucyjnego, o zbadanie zgodności ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
Poruszony przez Związek Pracodawców problem wynika z faktu, że ustawa, po swojej nowelizacji, nakłada obowiązek opodatkowania na podziemne wyrobiska górnicze. Dla spółek węglowych zrzeszonych w Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego rodzi to poważne konsekwencje finansowe.
Według szacunków Związku, obciążenia podatkowe za lata 2003-2008, wraz z należnymi odsetkami, stanowią kwotę 1074 mln zł. W odpowiedzi, która trafiła do władz Związku Rzecznik informuje, że nie znalazł podstaw prawnych do skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, a wskazana ustawa w jego opinii gwarantuje zachowanie jedności terminologicznej.
W piśmie czytamy, że zasady opodatkowania wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości były kilkakrotnie przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego, a problem, w związku z brakiem jednolitego orzecznictwa, został uregulowany ustawowo. "Wyrobisko górnicze zostało uznane za obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego. Obiekty te nie mają cech budynku, a zatem są budowlą w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Są to budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, co powoduje, że podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości" - odpowiada Rzecznik.
Spór pomiędzy górnictwem a gminami, dotyczący opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych podatkiem od nieruchomości, trwa od kilkunastu lat. W tym czasie kilkakrotnie zmieniało się orzecznictwo, co do interpretacji przepisów podzielone jest także środowisko prawnicze. W kwietniu br. Trybunał Konstytucyjny ze względów formalnych umorzył skargę KGHM Polska Miedź, którą spółka z Lubina wniosła po wyroku NSA. Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę kasacyjną, przyznał rację gminie, wyrokując, że na potrzeby prawa podatkowego można uznać wyrobisko górnicze za podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.