Zarząd Krajowy Związku Zawodowego \"Przeróbka\" zawiadomił w piątek zarządy spółek węglowych o wszczęciu sporu zbiorowego w związku z nowelizacją przepisów emerytalnych.
Formalne zawiadomienie o wszczęściu sporu pozwala związkowi na rozwinięcie akcji protestacyjnej i podjęcie takich działań, jak strajk. Pismo ZK ZZ \"Przeróbka\" skierowano m.in. do Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego, Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego , JSW, LW Bogdanka, Południowego Koncernu Węglowego i kilku mniejszych spółek. Rozpoczęty w piątek spór zbiorowy będzie miał tzw. wielozakładowy charakter.
\"Przeróbka\" żąda m.in.
1. Ustanowienia urlopu przedemerytalnego dla wszystkich pracowników zatrudnionych dotychczas w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze, którzy z tytułu uchwalenia ustawy o emeryturach pomostowych utracą uprawnienia do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, bądź bedą mieli wydłużony wiek emerytalny uprawniający do przejścia na emeryturę pomostową, a którym ze wzgledu na wiek, lub staż pracy, będzie brakowac nie wiecej niż 5 lat do spełnienia warunków uprawniajacych do przyznania emerytury na nowych zasadach. W okresie urlopu przedemerytalnego tacy pracownicy otrzymywaliby świadczenie urlopowe wypłacane przez pracodawcę w formie miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego obliczanego jak za urlop wypoczynkowy w wysokości i na zasadach uzgodnionych przez strony sporu zbiorowego.
2. Ustanowienia dla pracowników powierzchni zatrudnionych w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze dodatkowego urlopu płatnego zdrowotnego w wymiarze 5 i 8 dni roboczych płatnego jak za 5 i 8 dni - po przepracowaniu odpowiednio 10 i 20 latach pracy w tych warunkach. Warunkiem uzyskania prawa do dodatkowego urlopu zdrowotnego, byłoby przepracowanie połowy ogólnej liczby dni roboczych w roku kalendarzowym poprzedzajacym rok uzyskania prawa do skorzystania z dodatkowego urlopu zdrowotnego.
3. Wznowienia przerwanych w roku 2006 z niewyjaśnionych przyczyn negocjacji nad zawarciem Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Górnictwa Wegla Kamiennego, tzw. "Górniczej Konstytucji", w ramach których powyższe żądania byłoby postanowieniami normatywnymi.
4. Wypłacenia do końca roku 2008 wszystkim pracownikom dodatkowej premii motywacyjno-produkcyjnej w wysokości tysiąca złotych średnio na jednego zatrudnionego oraz zrównania począwszy od stycznia 2009 r. wartości posiłków profilaktycznych za
przepracowany czas uprawniający do ich wydawania w jednolitej wysokosci 17 zł.
Ponadto \"Przeróbka\" domaga się od pracodawców klauzuli nierepresjonowania pracowników biorących czynny udział w akcjach protestacyjno-strajkowych organizowanych w ramach wszczętego sporu zbiorowego. Związkowcy sugerują, by ze względu na ilość żądań i skomplikowany ich zakres całą stronę pracodawców reprezentował w sporze zbiorowym Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.
Czytaj też:
\"Przeróbka\" przygotowuje protesty w obronie wcześniejszych emerytur
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W łbach się wam przewraca
Widzę konsekencję w działaniu przeróbkarzy. Sądzę że jak nie zabraknie im determinacji to z całą pewnością przyłączą się do nim wszystkie pozostałe grupy zawodowe. Wytrych ze sporem zbiorowym, aby było można legalnie protestować i zastrajkować jest bardo dobry, bo daje osłonę prawną pracownikom. Spór wymierzony w pracodawców też jest na miejscu, gdyż pracodawcy jak donoszą media, byli i są za zabieraniem uprawnień emerytalnych. Skora tak to niech teraz zapewnią urlopy przedemerytalne i zdrowotne dla poratowania zdrowia. Powodzenia w walce....