Obecny, XXI wiek dla kopalni Turów będzie jednocześnie okresem intensywnego rozwoju jak i likwidacji zakładu górniczego.
Niesie to poważne wyzwania, jeżeli chodzi o ochronę środowiska – czytamy w kwartalniku Węgiel Brunatny.
Ścieżki rowerowe na zwałowisku
Na zwałowisku zewnętrznym z 2.175 ha zrekultywowano już 2.104 ha (ok. 97 proc.). Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej zabiega o utworzenie na tych terenach tras rowerowych oraz innych atrakcji rekreacyjno-sportowych. Interesuje się też terenami zwałowisk wewnętrznych.
Liczymy na to, że im się powiedzie, ponieważ zwałowisko stało się miejscem atrakcyjnym turystycznie. Wykształcony charakterystyczny dla zbiorowisk leśnych piętrowy układ roślinności (drzewa, krzewy, runo, mchy), przewaga gatunków leśnych, obecność licznych zwierząt (między innymi dzik, sarna, zając, piżmak, kaczki krzyżówki) czyni ten teren przyjazny ludziom, a z jego wierzchołka można podziwiać całą kopalnię z imponującą odkrywką (2.383 ha) w tle.
U stóp zwałowiska od strony Bogatyni rozwija się budownictwo jednorodzinne.
Satelita mierzy
Kopalnia ciągle monitoruje jakość wód odprowadzanych ze zwałowiska, charakter i przebieg procesów glebotwórczych na zwałowisku oraz proces osiadania terenu. Do pomiarów tego ostatniego procesu wykorzystywane są metody pomiarowe oparte na technice GPS: statyczna metoda satelitarna oraz pomiar satelitarny w czasie rzeczywistym RTK-GPS.
Tereny kopalni zlokalizowane są w zlewni Nysy Łużyckiej. Kopalnia rocznie zrzuca około 15 mln m sześc. wody, z czego poprzez dwie oczyszczalnie od 8 do 12 mln m sześc. – czytamy w kwartalniku Węgiel Brunatny.
Spółka modernizuje oczyszczalnię wód nad potokiem Ślad w Bogatyni. Chodzi m.in. o wdrażanie tzw. Ramowej Dyrektywy Wodnej (jednej z około 200 dyrektyw unijnych dotyczących ochrony środowiska).
Będzie ciszej
Istotnym problemem w zakresie ochrony środowiska w kopalni jest hałas. Realizowany jest szereg działań mających ograniczyć do właściwych standardów oddziaływanie w tym zakresie. Są to działania zlokalizowane w
W rejonie Zatonia-Trzcińca modernizowana jest rozdzielnia węgla oraz estakady do elektrowni oraz samych przenośników węglowych transportujących węgiel do elektrowni.
Do tej pory wykonano obudowę ścian estakady węglowej płytami warstwowymi Alamenti, zamontowano podkładki gumowe pod osłonami przenośników, wymieniono zestawy krążników nośnych na krążniki z płaszczem z tworzywa sztucznego, przeniesiono układy napinania przenośników do budynku rozdzielni
Jest to tylko część zaplanowanych działań jakie już przyniosły efekty w postaci obniżenia hałasu od 6 do 10 dB.
W rejonie Bogatyni planowana jest budowa ekranu akustycznego.
Sporo do zrobienia
Działania w zakresie ochrony środowiska w kopalni dotyczą też w dużej mierze przyszłości. To m.in. przygotowanie procesu odzysku odpadów paleniskowych z elektrowni, przygotowanie terenów pod przyszłą eksploatację i zabezpieczenie Opolna Zdrój przed negatywnymi skutkami rozwoju eksploatacji czy też plany przyszłej rekultywacji zwałowisk wewnętrznych i zagospodarowania wyrobisk poeksploatacyjnych oraz zabezpieczenia obiektów budowlanych w otoczeniu kopalni przed występowaniem tzw. szkód górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.