Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego zabiegają o wyposażenie wszystkich górników w materiał szkoleniowy na temat zagrożeń, które na nich czyhają w polskich kopalniach. Materiał jest już gotowy do druku.
Autorem 60-stronicowej książki pt. "Podstawowe zasady bezpiecznego zachowania w wyrobiskach górniczych" jest Bogdan Ćwięk, który w przemyśle węglowym przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, m.in. był dyrektorem CSRG.
- System szkoleń, jakimi są objęci pracownicy górnictwa przed podjęciem pracy na dole, a następnie w okresie zatrudnienia, ujmuje wprawdzie tę tematykę, ale szkolący przekazują ją słuchaczom tylko ustnie. Jej pamięciowe przyswojenie niejednokrotnie napotyka na znaczne trudności. Sporządzenie wartościowych notatek przez słuchaczy, to także problem wynikający zarówno z ograniczonego czasu zajęć, jak i umiejętności słuchaczy - napisał prof. Nikodem Szlązak z Akademii Górniczo-Hutniczej w recenzji książki Bogdana Ćwięka.
Recenzent podkreśla, że autor opracowania, omawiając poszczególne zagrożenia naturalne, wskazuje na charakterystyczne zdarzenia, jakie zaistniały w kopalniach i wnioski z nich wynikające. Książka jest bogato ilustrowana, co zapewne ułatwia przyswojenie podstawowych wiadomości o warunkach bezpiecznej pracy w górnictwie.
- Chciałbym, żeby ta broszura trafiła do rąk wszystkich górników. To już jednak nie zależy ode mnie, lecz od ich pracodawców - powiedział Bogdan Ćwięk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.