W tym roku główne uroczystości obchodów górniczego święta w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zorganizowano w kopalni Pniówek. Były sztandary, reprezentacje zakładów tworzących spółkę i jego kierownictwo. Dotychczasowe wyniki JSW upoważniają do optymistycznego patrzenia w przyszłość, ale warunki zewnętrzne będą na niej wymuszały elastyczność działania.
Józef Myrczek, przewodniczący rady nadzorczej JSW SA przemawiając do uczestników okolicznościowej akademii powiedział wprost, że był to dobry, choć trudny, rok, dla spółki. Życzył pracownikom JSW i jej samej, by kolejny rok był dla nich co najmniej tak samo dobry, jak ten kończący się, 2011.
Jerzy Borecki, dyrektor KWK Pniówek przypomniał, że górnictwo tworzyło podstawy do rozwoju gospodarczego kraju. "Nie inaczej jest dziś" na co dowodem jest to, iż JSW jest notowana na giełdzie w grupie 20 przedsiębiorstw - największych i najważniejszych dla polskiej gospodarki. Podczas uroczystej akademii barbórkowej podał dane świadczące o tym, jak rozwija się wydobycie w kopalniach JSW; wydobycie realizowane w niełatwych i coraz trudniejszych warunkach geologicznych. Dyrektor Borecki dziękował górnikom za ten trud procentujący dodatnimi wynikami. Silna pozycja JSW, rosnące zapotrzebowanie na nasz węgiel, wysokie nakłady przeznaczone na rozwój kopalni, kadry o wysokich kwalifikacjach dają - podkreślał dyrektor Borecki - prawo do patrzenia z optymizmem w przyszłość.
Prezes JSW Jarosław Zagórowski w okolicznościowej mowie przypomniał, że zawód górnika cieszy się nadal w społeczeństwie wielkim szacunkiem. Podziękował za wysiłek włożony w rozwój firmy wszystkim w niej pracujących. Przedstawił skrótowo główne kierunki rozwoju JSW, akcentując nie tylko pozytywy wypływające z polityki takiego działania, ale także zagrożenia, jakie mogą pojawić się przy jej realizacji. Prezes JSW podkreślił, że spółka dziś to nie tylko kopalnie, ale i koksownie oraz zakłady energetyczne wykorzystujące metan; jedne i drugie razem tworzą silną grupę, dowodem czego może być zysk netto za trzy kwartały tego roku przekraczający miliard złotych. W barbórkowym przemówieniu prezes Zagórowski zwrócił uwagę, że konkurencja w Europie w branży, w której funkcjonuje JSW wymaga od spółki elastyczności działania.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W skład JSW wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jas-Mos, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel do celów energetycznych oraz Zakład Logistyki Materiałowej. Do większych spółek powiązanych kapitałowo z JSW SA należą min.: Koksownia Przyjaźń Sp. z o.o., Spółka Energetyczna "Jastrzębie" SA, Jastrzębskie Zakłady Remontowe Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Kolejowa Sp. z o.o. oraz Polski Koks SA.
W galerii: Uroczystość barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Pawłowice, 3 grudnia 2011 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Zagórowski a jaki wydział związany z górnictwem pan skończył?A jakie szczeble fachu górniczego pan przeszedł?Pytania na które nigdy pan nie odpowie pozytywnie...:)
Faktycznie po tych zdjęciach widać prawdziwych górników ;) ścianowcy z przygotówek , przewóz itp . Co roku ci sami ludzie na tych obchodach , zaprosili by raz zwykłych przedstawicieli Władz . ha ha ha Bawcie się dobrze Panowie .