Mijający rok był generalnie dobry dla górnictwa i jego otoczenia, co powoduje, że w podobnym klimacie przebiegają trwające od kilku dni główne obchody Dnia Górnika. Retrospektywne spojrzenie na dorobek dobiegającego końca roku stanowi przecież nieodłączny element barbórkowych akademii i spotkań.
Ich scenariusze są podporządkowane ugruntowanej w tym środowisku tradycji. Zwykle więc są poprzedzane uczestnictwem górniczej braci w galowych mundurach i z pocztami sztandarowymi w uroczystych mszach św., odprawianych w intencji ludzi tego zawodu i ich rodzin. Głównymi postaciami późniejszych akademii barbórkowych są zazwyczaj - obok gości - szczególnie zasłużeni pracownicy oraz jubilaci. Spotkania są więc okazją do podziękowań pod ich adresem oraz rozmaitych wyróżnień - odznakami za długoletnią pracę, nadawaniem wyższych stopni górniczych oraz honorowych szpad górniczych.
W piątek 25 listopada Barbórkę świętowało środowisko naukowe Politechniki Śląskiej oraz pracownicy Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa. Lżejszym epizodem podniosłej uroczystości w gliwickiej uczelni był ceremoniał skoku przez skórę, któremu zostali poddani najmłodsi studenci Wydziału Górnictwa i Geologii. Informatycy COIG obchodami święta akcentowali nie tylko więź z górnictwem, lecz także prawdę, że pozostają jego cenionym partnerem już od 60 lat.
W poniedziałek 28 listopada barbórkowa uroczystość odbyła się w Głównym Instytucie Górnictwa. Do tutejszej tradycji należą awanse naukowe. Tak było i tym razem. Dwoje naukowców wypromowano do godności doktorów habilitowanych, zaś troje - doktorów nauk technicznych.
W czwartek 1 grudnia akademia zgromadziła zarząd i przedstawicieli zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego oraz ich gości.
W piątek 2 grudnia przed południem odbyła się 89. już uroczystość barbórkowa Wyższego Urzędu Górniczego. W godzinach popołudniowych Dzień Górnika będzie świętowała kadra menedżerska i reprezentanci kopalń, a także prominentni goście największej polskiej firmy górniczej - Kompanii Węglowej.
Sobota 3 grudnia, to dzień barbórkowej akademii Południowego Koncernu Węglowego. W tym samym dniu w Czeladzi górniczej tradycji uczynią zadość kierownictwo i pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Centralna uroczystość nie jest natomiast organizowana w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Barbórkowe świętowanie przebiega oddzielnie w każdej z jej kopalń.
Rozbudowany jest program uroczystości barbórkowych w Akademii Górniczo-Hutniczej. Więź uczelni z górnictwem profesura i żacy przypomną krakowianom w niedzielę 4 grudnia przemarszem górniczego orszaku do kolegiaty św. Anny. Na piątek 9 grudnia zaplanowano m.in. okazjonalne, uroczyste posiedzenie senatu AGH, zaś cykl barbórkowych imprez zwieńczy 28 stycznia 2012 r. bal karnawałowy AGH w Kopalni Soli Wieliczka....
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.