Wiceprezes Enei Hubert Rozpędek poinformował, że grupa planuje emisję obligacji o wartości 5,5-6 mld zł, które posłużą m.in. sfinansowaniu projektu w Kozienicach. Enea może podpisać umowę z generalnym wykonawcą budowy bloku w Elektrowni Kozienice o mocy 1000 MW w I kwartale 2012 r. lub na przełomie I i II kwartału 2012 r. - powiedział na konferencji prasowej (14 listopada) Maciej Owczarek, prezes spółki.
- Opóźnienie wynika z problemów materiałowych. Niektórzy dostawcy mają problemy w obiektach oddanych i podlegających rozruchowi, powodujące przestoje i opóźnienia. Musieliśmy więc przejrzeć ponownie dokumenty zamówieniowe. Stąd mamy opóźnienie w stosunku do pierwotnego harmonogramu wyboru dostawcy - tłumaczył prezes Owczarek. Z wcześniejszych informacji wynika, że o możliwość budowy nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW ubiega się trzech wykonawców:
• konsorcjum Hitachi Power Europe i Polimeksu-Mostostal,
• konsorcjum Alstom Power i PBG oraz
• konsorcjum China Overseas Engineering Group (COVEC).
Zdaniem prezesa, ostateczny termin oddania bloku, przewidywany na 2016 rok, nie powinien ulec zmianie: - Ostateczny termin zakończenia inwestycji nie powinien się przesunąć. Celowy harmonogram zakłada ponad 60 miesięcy na procesy inwestycyjne na samą budowę to bardzo dużo i nie powinno to wpłynąć na finalny punkt oddania bloku - synchronizacja to rok 2016. Planowana emisja obligacji o wartości ok. 5,5-6 mld zł, która razem z negocjowanym finansowaniem dłużnym m.in. w EBI i EBOiR, ma zaspokoić potrzeby finansowe grupy przez najbliższe dziesięć lat. Finansowanie komercyjne posłuży między innymi sfinansowaniu budowy bloku energetycznego elektrowni w Kozienicach.
- Nasz program finansowania będzie unikalny w skali kraju, ponieważ przewiduje finansowanie komercyjne, głównie na rynku lokalnym. Finansowanie banków EBI i EBOR będzie alokowane do projektów dystrybucyjnych i energii odnawialnej, a komercyjne do wytwarzania konwencjonalnego, czyli głównie do projektu w Kozienicach. Program obligacji w jego ramach będzie dziesięcioletni, znajdą się tam transze trzy-, pięcio- i siedmioletnie. Finansowanie będzie niezabezpieczone - podkreślił Hubert Rozpędek. - Za sprawą rozłożonego w czasie strumienia, nasz program zaspokaja wszelkie potrzeby inwestycyjne grupy w okresie najbliższych 10 lat, w tym blok nr 11, cały program inwestycyjny w obszarze odnawialnych źródeł energii i w obszarze dystrybucji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.