We wtorek 18 października na terenie Oczyszczalni Ścieków "Śródmieście" w Zabrzu odbyło się uroczyste podpisanie umowy na świadczenie usług w ramach tzw. "kontraktu Nr 10 - Inżynier - nadzór nad robotami".
To trzecia spośród jedenastu umów dotyczących realizacji projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze. Etap II" dofinansowywanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace budowlane, których efektem ma być skanalizowanie 99,9 proc. miasta, wskutek podpisanej umowy sprawować będzie wyłoniona w drodze przetargu firma ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o.
Pełnomocnikiem miasta ds. realizacji projektu jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która w swoim wystąpieniu podczas uroczystości nie kryła jak wielką zasługę dla miasta ma teraz NFOŚiGW.
- Nawet w najtrudniejszych sytuacjach okazuje się, że czy to w stolicy, Ministerstwie Środowiska, Narodowym Funduszu czy w końcu w województwie spotykamy ludzi, którzy są w stanie nam pomóc. Pozyskaliśmy kolejne pieniądze, za pomocą których realizujemy trudną inwestycję i wierzę, że już wkrótce będziemy się cieszyć jej pomyślnym finałem - stwierdziła prezydent.
Reprezentujący firmę, która pełnić będzie teraz rolę nadzorcy nad projektem, prezes zarządu Andrzej Dercz jest pewny tego, że ILF sprosta powierzonemu zadaniu.
- Mamy doświadczenie jeśli chodzi o duże projekty, także tak specyficzne jak ten którego się podejmujemy. Dodatkowo cieszy mnie fakt, że nasza firma zrobi coś dla ziemi, z której pochodzę - podkreślił Dercz.
Całość projektu, którego realizację umożliwia zawarta w listopadzie 2010 roku z NFOŚiGW umowa zakłada:
- budowę i przebudowę ok. 69 km kanalizacji sanitarnej wraz z 4 przepompowniami ścieków,
- budowę i przebudowę ok. 68 km kanalizacji deszczowej,
- wykonanie hermetyzacji i dezodoryzacji wybranych elementów na oczyszczalni ścieków "Śródmieście".
Projekt obejmuje dzielnice: Pawłów, Zaborze; Osiedle Borsig w Biskupicach, Osiedle Piasek w Makoszowach, część Mikulczyc oraz Osiedle Wyzwolenia. Wykonana zostanie hermetyzacja i dezodoryzacja wybranych obiektów na oczyszczalni ścieków "Śródmieście".
Warto podkreślić, że remont 350 tys m. kw. dróg i chodników, który będzie wymagany podczas realizacji projektu miasto sfinansuje z własnego budżetu. Podobnie jak budowę sieci wodociągowej. Te dwa elementy pochłoną ponad 90 mln zł. Całkowity koszt projektu to z kolei 322 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.