Sondy geotermalne, kolektory słoneczne, mała oczyszczalnia ścieków oraz separator wody deszczowej. To wszystko stanowi o wyjątkowości Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach Raciborskich.
Już prawie rok działa w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej. Obiekt został wyremontowany dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Dziś klasztor niczym już dziś nie przypomina ruiny sprzed lat. Dawny pałac książęcy stał się domem rekolekcyjnym z 90 miejscami noclegowymi i pomieszczeniami technicznymi, a pałac opata domem pracy twórczej z salami warsztatowymi, konferencyjnymi oraz częścią muzealno-wystawienniczą- wyjaśnia dyrektor Zespołu Pałacowo - Parkowego ks. Jan Rosiek.
Pomoc finansowa WFOŚiGW w Katowicach w postaci pożyczki i dotacji w wysokości łącznie ok. 3 mln 200 tys. zł pozwoliła na sfinansowanie modernizacji gospodarki cieplnej. Najpilniejsze zadania objęły m.in. budowę preizolowanej sieci rozprowadzającej ciepło do poszczególnych obiektów, zabudowę: pompy ciepła, węzłów cieplnych, wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizację przegród budowlanych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Na skutek tego zmniejszeniu uległa emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery - zwłaszcza pyłu o 23 Mg/a, dwutlenku siarki o 10 Mg/a i tlenków węgla o ok. 1 tys.700 Mg/a. Zmniejszyło się także roczne zapotrzebowanie na energię cieplną aż o 58 proc.
Przywrócenie obiektowi dawnej świetności nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu instytucji krajowych i europejskich.
Zdaniem Gabrieli Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przykład z Rud Raciborskich to dowód na to, że można umiejętnie i skutecznie wykorzystać środki krajowe i zagraniczne przeznaczone na tego typu działalność.
Dzięki zdołano zachować stare mury wykorzystując równocześnie bardzo nowoczesne technologie. Kompleks jest ogrzewany m.in. przez sondy geotermalne, a ciepłą wodę zabezpieczają kolektory słoneczne. Powstała przy nim także mała oczyszczalnia ścieków oraz separator wody deszczowej. To wszystko powoduje, że Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach jest nie tylko piękny ale też całkowicie przyjazny dla środowiska i ochrony klimatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.