Leśnicy, ekolodzy, naukowcy i dziennikarze zajmujący się problematyką ekologiczną wzięli udział w zorganizowanej w Ustroniu, 20 i 21 czerwca, konferencji Lasy dla Ludzi, której gospodarzem były: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Rozmawiano m.in. o stanie lasów w naszym regionie, ich funkcji i roli w kształtowaniu warunków życia mieszkańców, a także o przedsięwzięciach podejmowanych w zakresie ochrony środowiska i chronionych gatunkach zwierząt. Uczestnicy debaty mieli też okazję odwiedzić zagrodę żubra w Nadleśnictwie Kobiór.
Rodowód żyjących tam żubrów sięga połowy XIX stulecia. Na Śląsk trafiły z Puszczy Białowieskiej w roku 1865, wtedy to książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg zapragnął je mieć w swoich dobrach. Miały uświetniać wielkie łowy i polowania, które odbywały się w lasach księcia, a w których uczestniczyły koronowane głowy z całej Europy. Hodowla przetrwała do naszych czasów. Obecnie "żubrowisko", mające charakter hodowli zachowawczej, liczy 40 sztuk.
W nadleśnictwie Kobiór działa również Ośrodek Edukacji Ekologicznej stworzony dzięki środkom z WFOŚiGW w Katowicach. Blisko 4000 dzieci wzięło już udział w warsztatach edukacyjnych, które są organizowane są w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Duże zainteresowanie przedszkoli oraz szkół podstawowych świadczy o tym, iż warsztaty pod hasłem "Tropem żubra" są atrakcyjną i ciekawą formą edukacji przyrodniczo-edukacyjnej dla dzieci. Zajęcia są do uczniów szkół średnich i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego i będą trwały do końca grudnia 2011r.
Dodajmy, że w zagrodzie oprócz żubrów można jeszcze zobaczyć inne zwierzęta leśne takie jak: jelenie, daniele, sarny, muflony oraz różne gatunki ptaków.
Z kolei w Istebnej uczestnicy spotkania oglądali unikatową w skali europejskiej hodowlę głuszców. To najbardziej zagrożony wyginięciem i największy polski kurak. Zamieszkuje północną i środkową część Eurazji. W Nadleśnictwie Wisła stworzono doskonałe warunki do wychowu piskląt. Nieocenione zasługi położyła tu dyrekcja Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Spotkanie w Ustroniu było okazją do odwiedzenia najlepiej funkcjonujących w naszym województwie ośrodków edukacji ekologicznej i kontynuowania rozpoczętej, podczas konferencji prasowej w ubiegłym roku, dyskusji o problemach leśnictwa i gospodarki leśnej oraz potrzebie doskonalenia nowoczesnych i atrakcyjnych form edukacji ekologicznej mieszkańców województwa śląskiego.
Konferencja, w której uczestniczyli m.in. wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz oraz dyrektor RDLP Kazimierz Szabla , a także goście z ministerstwa leśnictwa w Austrii, odbyła się z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Lasów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.