Produkcja gleby służącej rekultywacji biologicznej może zagospodarować znaczne ilości osadu ściekowego.
Geodex-Bio, kruszywa lekkie spiekane, biogroszek oraz zintensyfikowanie działalności w dziedzinie odzyskiwania odpadów przy zastosowaniu technologii ich wzbogacania - to główne zamierzenia firmy na najbliższe lata.
Haldex od lat specjalizuje się w bezodpadowym przerobie surowców poprodukcyjnych pochodzących z kopalń węgla kamiennego. Po uruchomieniu zakładu przetwarzania odpadów pogórniczych na hałdzie w Katowicach-Panewnikach firma szykuje kolejne inwestycje. Umożliwią one rozszerzenie gamy produktów. Prawdziwym hitem ma być materiał Geodex-Bio, czyli gleba do rekultywacji biologicznej.
- Nie nadaje się ona oczywiście do rolnictwa, ale doskonale sprawdza się na terenach zdegradowanych, przeznaczonych do rekultywacji. Od trzech lat prowadzone są próby technologiczne. Przynoszą one zadowalające rezultaty - potwierdza Tadeusz Koperski, prezes zarządu Haldexu.
Linia technologiczna w przygotowaniu
W produkcji gleby zastosowano skałę płoną ilastą, muły odpadowe, osady ściekowe oraz popioły.
- Od 2012 roku obowiązywać będą nowe zasady gospodarowania ściekami. Miasta powyżej 10 tysięcy mieszkańców zostaną zobligowane do posiadania oczyszczalni ścieków. Ponadto na naszym terenie brakuje spalarni odpadów. Technologie, które zastosujemy, rozwiążą więc po części problemy zagospodarowania ścieków i odpadów, nawet do 20 procent. Już w przyszłym roku zamierzamy uruchomić całą linię technologiczną do produkcji Geodexu-Bio - dodaje Koperski.
Na hałdzie w Katowicach-Panewnikach odzyskanych zostanie ok. 2,5 mln t surowca, w zamian za który w procesie rekultywacji będzie można zastosować znaczne ilości Geodexu-Bio. Pierwsze działania rekultywacyjne przy zastosowaniu nowego produktu rozpoczną się już w 2013 r.
Haldex ma również plany uruchomienia produkcji kruszywa lekkiego spiekanego. W sposób naturalny wytwarza się ono w procesie przepalania materiału w składowisku odpadów pogórniczych.
- Już w latach osiemdziesiątych prowadziliśmy w naszym zakładzie taką produkcję. W wyniku zastosowania odpowiedniej technologii powstał materiał lekki porowaty, wykorzystywany w budownictwie. Technologia została udoskonalona przy współpracy naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa i Instytutu Metalurgii w Gliwicach.
Prace badawcze co prawda jeszcze trwają, ale w ciągu dwóch lat mamy zamiar przygotować certyfikacje. Produkt służyć będzie wytwarzaniu prefabrykatów, w tym stropów lekkich. Istnieje szansa dobrego wstrzelenia się w rynek, ponieważ najbliższa naszej aglomeracji produkcja kruszyw lekkich znajduje się pod Warszawą. Odbiorcom z południa kraju odpadną więc koszty transportu - wyjaśnia Tadeusz Koperski.
Kolejnym elementem nowej oferty Haldexu będzie biogroszek. Do jego produkcji użyte zostaną miały i lepiszcze na podstawie biomasy. Próby laboratoryjne są już zakończone. Niebawem biogroszek zostanie opatentowany. Tymczasem trwają ostatnie przygotowania do podjęcia próbnej produkcji półprzemysłowej. Przy ciągłym deficycie groszków i rosnącym zainteresowaniu piecami retortowymi ma to być produkt wypełniający lukę na rynku, a zarazem spełniający najsurowsze normy ekologiczne.
Na innych składowiskach
W perspektywie najbliższych lat Haldex ma również ambicje rozpoczęcia procesu odzyskiwania odpadów przy zastosowaniu technologii ich wzbogacania na innych składowiskach, w tym np. w Knurowie. Ważną kwestią pozostają źródła finansowania wdrożenia nowej oferty. - Liczymy na środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wsparcie kredytem Banku Ochrony Środowiska - podsumowuje prezes zarządu Haldexu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.