Metody pozyskiwania akceptacji społecznych i rozwiązywania trudnych konfliktów społecznych wynikających z planowanych inwestycji ingerujących w środowiska lokalne były tematem wiodącym poniedziałkowej (27 czerwca) konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Wyższą Szkolę Psychologii Społecznej. Uczestniczyli w niej psychologowie, socjologowie, mediatorzy, samorządowcy i politycy.
- Nie mamy dostatecznie wykształconej kultury rozmowy i negocjacji, tymczasem służące wszystkim rozwiązania muszą być wspólnie dyskutowane. Zdarza się, że w przypadku inwestycji społeczno-użytecznych naruszane są lub ograniczane interesy małych grup. Od tego się nie ucieknie. Nic tak nie konsoliduje przeciw jakiejś idei jak lęk. A zatem umiejętność rozmowy w sposób partnerski to klucz do sukcesu - powiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
- Za późno zaczęto rozmawiać z ludźmi i m.in. dlatego właśnie straciliśmy szansę na spalarnię na Śląsku. Przy tego typu inwestycjach czasem warto jest rozpocząć rozmowy już trzy lata wcześniej.
W dwa miesiące niczego dobrego osiągnąć się w tym względnie nie da. Wówczas społeczeństwo odnosi wrażenie, że ktoś próbuje nim manipulować - przekonywała prof. Katarzyna Popiołek, dziekan katowickiego Wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Uczestnicy debaty opowiedzieli się za stworzeniem projektu pod nazwą Forum Dialogu Społecznego pozwalającego na poznawanie i doskonalenie komunikacji na linii inwestor - społeczność lokalna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.