Na warszawskim parkiecie w środę panują dobre nastroje, indeks szerokiego rynku zyskuje po południu 0,87 proc. rosnąc do 108 327,80 pkt. Spośród indeksów sektorowych uwagę zwraca wzrost indeksu WIG-energia, który zyskuje 2,6 proc.
Spośród spółek energetycznych PGE zyskuje 3,62 proc., Tauron Polska Energia rośnie o 2,53 proc., a Enea o 2,13 proc. i to po zapowiedzi premiera, że zadaniem nowego szefa resortu aktywów nie będzie maksymalizacja zysków.
W środę podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował o zmianach w rządzie po rekonstrukcji. Poinformował m.in., że zmieni się kierownictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych; dotychczasowy szef Jakub Jaworowski ma zostać zastąpiony przez Wojciecha Balczuna, który obecnie jest prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak powiedział premier, zadaniem nowego ministra ma nie być maksymalizacja zysków, a maksymalizacja “dobrostanu Polaków“. Według Tuska Balczun dobrze rozumie, że państwo obecne jest w spółkach Skarbu Państwa nie po to, by jakieś partie “desygnowały“ tam swoich kandydatów.
Spośród Spółek z indeksu WIG20 o ponad 1,5 proc. rosną akcje KGHM w reakcji na wzrost cen miedzi na światowych rynkach.
Wśród spółek zaliczających największe wzrosty, PKP Cargo rośnie o ponad 6 proc. We wtorek [prezes przewoźnika poinformowała, że spółka zamierza jesienią wystąpić z roszczeniem o pokrycie poniesionych szkód w związku z tzw. decyzją węglową premiera z 2022 r., powołując się na prawo do pełnego wynagrodzenia i odszkodowania w sytuacji wyższej konieczności.
Zdaniem obserwatorów rynku, jednym ze źródeł dobrego sentymentu na warszawskim parkiecie w środę są informacje o zawarciu przez Stany Zjednoczone umowy handlowej z Japonią, dzięki której obniżą się proponowane cła wzajemne, w tym taryfy na samochody, z 25 proc. do 15 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.