Z kim przystajesz, takim się stajesz. Innymi słowy, legitymacja partyjna w Twojej kieszeni czy po prostu sympatie polityczne - odzwierciedlają poglądy na temat energetyki i węgla. Przynajmniej tak wynika z ostatnich badań na ten temat, które przeprowadzone zostały przez ekspertów z CBOS i opisane w opracowaniu zatytułowanym: „Postawy wobec transformacji energetycznej”.
Autorzy badania piszą, że „wyobrażenia dotyczące przyszłości energetycznej naszego kraju zależą w znacznej mierze od orientacji politycznej, przy czym różnice opinii dotyczą przede wszystkim udziału węgla i OZE w miksie energetycznym.
Wskazują przy tym, że "badani deklarujący lewicowe poglądy polityczne wyraźniej niż inni preferują korzystanie z OZE i chcieliby, aby już w 2035 r. więcej energii elektrycznej pochodziło z OZE niż z węgla. Z kolei respondenci identyfikujący się z prawicą oraz osoby niemające określonych poglądów politycznych są stosunkowo zachowawcze i mocniej niż badani o orientacji lewicowej lub centrowej stawiają na węgiel. Co ciekawe jednak, respondenci utożsamiający się z prawicą zakładają mniejszy udział energii z OZE w miksie energetycznym, niż osoby o innych poglądach, w większym stopniu natomiast liczą na rozwój energetyki jądrowej" – czytamy w opracowaniu.
Jak podkreślono w badaniu CBOS – „spojrzenie na przyszłość energetyki istotnie różni elektoraty – rozbieżności dotyczą przede wszystkim wykorzystywania węgla oraz rozwoju OZE. Zdeklarowani wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i – w jeszcze większym stopniu – Konfederacji, optują za większym udziałem węgla w wytwarzaniu energii niż sympatycy pozostałych formacji. Do największych zwolenników rozwoju OZE należą natomiast sympatycy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Ich zdaniem w 2035 r. ponad jedna trzecia, a w 2050 r. mniej więcej połowa wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej powinna pochodzić z OZE. Stosunkowo największą rezerwę wobec rozwoju OZE zachowują wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Jednakże i oni sądzą, że w 2050 r. energia elektryczna w największej części powinna pochodzić właśnie z OZE? – podkreślono w badaniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.