Sejm rozpatrzy projekt ustawy zakładającej całkowitą likwidację opłat abonamentowych RTV. Zgodnie z propozycją, obowiązek ten miałby wygasnąć z dniem 1 stycznia 2026 r. Według danych KRRiT za 2024 r., tylko nieco ponad 38% gospodarstw domowych zarejestrowało swoje odbiorniki, z czego tylko 32% faktycznie płaci abonament.
Abonament RTV to opłata za używanie radia lub telewizora. Jej celem jest finansowanie działalności mediów publicznych.
Ustawa przewiduje domniemanie, że każda osoba posiadająca odbiornik używa go do odbioru programów publicznego radia lub telewizji. W związku z tym każdy taki odbiornik powinien zostać zarejestrowany. Co więcej, rejestracja odbiornika powinna nastąpić w terminie 14 dni od jego zakupu. Rejestracji odbiornika dokonuje się na poczcie lub na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A.
10 lipca 2025 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy autorstwa posłów Konfederacji, zakładający całkowitą likwidację opłat abonamentowych. Autorzy projektu wskazują, że mediapubliczne są i tak finansowane z dotacji budżetowych oraz przychodów komercyjnych, dlatego utrzymywanie obowiązku uiszczania opłat przez obywateli jest bezzasadne.
Zwracają również uwagę, że obecny rząd zapowiadał zniesienie abonamentu, lecz dotąd nie zrealizował tej obietnicy. Jeśli projekt uzyska większość sejmową, likwidacja abonamentu mogłaby nastąpić od 1 stycznia 2026 r.
Likwidacja abonamentu RTV ma stanowić realizację rządowej obietnicy zniesienia tej opłaty.(PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.