Rynek wymiany walutowy, inaczej zwany rynkiem Forex, jest niezwykle zmiennym rynkiem, na którym każdego dnia dochodzi to ogromnej liczby transakcji. I nie chodzi tu jedynie o operacje wykonywane przez inwestorów czy kupno i sprzedaż walut w kantorach. Na zmienność wpływ mają gigantyczne transakcje dużych instytucji finansowych, w tym także banków centralnych i komercyjnych. Co dokładnie wpływ na wahania kursów? Jakie czynniki ekonomiczne i polityczne wywołują zmienność na FX? O tym dziś!
Co wpływa na kursy walut?
Kluczowe znaczenie dla rynku walutowego mają różnice w stopach procentowych. To właśnie podstawowe i częste działanie jakiego podejmują się Banki Centralne w celu zwalczania i przeciwdziałania inflacji. Podwyżki stóp procentowych zwykle powodują chwilkę umocnienie kursu waluty danego kraju. Obniżka stóp procentowych może z kolei powodować osłabienie kursu. Wszystko zależne jest jednak od różnych innych czynników, między innymi od tego jak na taką decyzje był już przygotowany rynek.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, innym ważnym odczytem makroekonomicznym związanym ze zmiennością kursu danej waluty jest wskaźnik inflacji kraju emitującego. Niski i stabilny poziom inflacji może spowodować umocnienia kursu waluty i przeciwni. Wzrost inflacji oraz jej nieoczekiwane skoki mogą wywoływać spadek notowań kursu.
PKB - to kolejny istotny odczyt, który wpływa na notowania walut. Regularne publikacje wskaźnika PKB np. Polski obrazują siłę i stabilność gospodarki. Jeśli produkt krajowy brutto Polski rośnie przyciąga to zagranicznych inwestorów, a wynikiem tego może być umocnienie krajowej waluty. I oczywiście przeciwnie.
Pod kątem inwestycyjnym, czy finansów osobistych bardzo ważne może okazać się monitorowanie kursów walut, w tym także analiza wykresów. Platformy inwestycyjne zwykle oferują dostęp zarówno do kalendarza ekonomicznego, dzięki któremu można śledzić odczyty makro i przygotować się odpowiednio do zmienności. Dostępne są także wykresy, które możesz też śledzić w serwisach ekonomicznych.
Warto także korzystać z innych narzędzi, które mogą pomóc zaplanować podejmowanie prywatnych decyzji inwestycyjnych. Jednym z takich narzędzi jest przelicznik walut, zwany często kalkulatorem walutowym.
Polityka, a kursy walut. Jaki wpływ ma rząd na zmienność kursów?
Równie ważne dla gospodarki i ekonomii całego kraju czy regionu gospodarczego mają decyzje polityczne. W 2025 roku ważnym światowo wydarzeniem było objęcie przez Donalda Trumpa fotelu prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Miało to znaczący wpływ na zmienność dolara amerykańskiego USD. Nie tylko okres objęcia stanowiska ale w gruncie rzeczy czas wyborów i ogłoszenia decyzji był kluczowy.
Podobna sytuacja miała miejsce z ostatnim czasie w Polsce. Okres wyboru nowego prezydenta Polski także wywarł niemałe znaczenie dla kursu polskiego złotego PLN.
Poza analizą fundamentalną warto także przyglądać się wykresom i historycznym notowaniom i zmiennością. Najlepszych narzędziem do analizy technicznej będzie oczywiście wykres. W sieci dostępnych jest również wiele kursów i szkoleń pomagających dobrze przygotować się i zdobyć wiedzę w zakresie zarówno analizy technicznej jak i fundamentalnej.
Sprawdź więcej w serwisie fxmag.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.