Naturalny zielony cień i woda, szczególnie w miastach, mają ogromne znaczenie. Dlatego nasz region będzie zmieniała błękitno-zielona infrastruktura. To np. cieniodajne parki kieszonkowe, stawiki czy oczka, poprawiające nawodnienie zurbanizowanych mikroprzestrzeni. Śląsk jest szczególnie narażony na zmiany klimatu. Dlatego województwo planuje jeszcze w tym roku uchwalić Regionalny Plan Adaptacji do zmian klimatu (RPA). Dokument, przygotowywany od ponad roku, ma pomóc w przygotowaniu się na skutki ocieplenia i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Na przełomie lipca i sierpnia plan przejdzie konsultacje społeczne.
Regionalny Plan Adaptacji to pierwszy w Polsce tego typu dokument na poziomie wojewódzkim. Opracowywany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) ma wskazać konkretne działania, które pomogą łagodzić ich negatywne efekty na Śląsku. W planie znajdują się m.in. propozycje inwestycji w błękitno-zieloną infrastrukturę, taką jak cieniste parki kieszonkowe, oczka wodne czy stawiki, które poprawiają retencję wody i jakość życia mieszkańców.
W Mikołowie przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i IOŚ-PIB zaprezentowali lokalne inicjatywy wpisujące się w założenia RPA. W mieście zrealizowano projekt „Mikołów dla klimatu” o wartości 17 mln zł, który obejmował m.in. rewitalizację parków, czy budowę zielonych przystanków.
Zastępczyni burmistrza Mikołowa Aneta Esnekier poinformowała, że w mieście przeprowadzono projekt realizowany we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym, a dofinansowany z tzw. Funduszy Norweskich. Powstał m.in. Park Trzech Pokoleń przy ul. św. Wojciecha na niezagospodarowanym dotąd terenie w rejonie potoku Jamna, zrewitalizowano Park Planty, utworzono park kieszonkowy przy ul. Bandurskiego i zbudowano zielony parking przy starostwie. Częściowo zacieniono płytę rynku czy zbudowano drogę rowerową wzdłuż Śląskiego Ogrodu Botanicznego.
Dzięki takim działaniom miasto zwiększa odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe i poprawia jakość miejskiej przestrzeni.
Regionalny Plan Adaptacji będzie ważnym narzędziem dla samorządów w województwie śląskim do pozyskiwania funduszy na dalsze działania klimatyczne. Członkini zarządu woj. śląskiego Joanna Bojczuk poinformowała, że w oparciu o ten dokument samorząd regionu zamierza negocjować z Komisją Europejską środki kolejnej perspektywy finansowej na realizację założeń planu przez samorządy lokalne.
Dokument uwzględnia specyficzne zagrożenia i potrzeby poszczególnych powiatów oraz ustala priorytety działań. Prace nad planem obejmują szerokie konsultacje społeczne.
Ze względu na wysoką gęstość zaludnienia i urbanizację, Śląsk jest szczególnie podatny na powodzie, gwałtowne opady czy susze. Wzrost temperatur i zmiany w rozkładzie opadów wymagają kompleksowych rozwiązań, w tym rozwoju infrastruktury.
RPA dla województwa śląskiego powstaje w ramach inicjatywy IP LIFE dla Adaptacji Terenów Pogórniczych (LIFE COALA), finansowanej z funduszy Unii Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz budżetu województwa. Na poziomie gminnym swoje plany adaptacyjne opracowało już ponad 30 samorządów regionu.
Sfinansowano za środków budżetu Województwa Śląskiego
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.