Udział ciężarówek elektrycznych we flocie w krajach UE W 2040 r. ma wynieść 24-25 proc., a wodorowych 12-14 proc. - podał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce konieczność dekarbonizacji ciężkiego transportu drogowego będzie wyzwaniem m.in. ze względu na duże rozdrobnienie branży.
W opublikowanym w czwartek Tygodniku Gospodarczym PIE eksperci zwrócili uwagę, że w 2023 r. sektor transportu odpowiadał za 31,5 proc. wszystkich unijnych emisji CO2.
Powołując się na dane Komisji Europejskiej PIE podkreślił, że do 2030 r. dominującą technologią zeroemisyjną pozostaną pojazdy ciężarowe o napędzie akumulatorowym, a ciężarowe pojazdy wodorowe będą stopniowo wprowadzane po 2025 r.
“W 2040 r. udział ciężarówek elektrycznych we flocie pojazdów ciężarowych UE ma wynieść, w zależności od scenariusza, 24-25 proc., a ciężarówek wodorowych 12-14 proc. Oznacza to, że dla realizacji tych założeń do 2040 r. w UE powinno pojawić się 945 tys. nowych ciężarówek o napędzie akumulatorowym i 480 tys. nowych ciężarówek wodorowych“ - przekazał Instytut.
Analitycy zauważyli, że z perspektywy Polski konieczność dekarbonizacji ciężkiego transportu drogowego pozostaje wyzwaniem m.in. ze względu na duże rozdrobnienie branży transportowej. Wskazali, że spośród 140 tys. przedsiębiorstw działających w sektorze TSL, 97 proc. stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwie w tej branży wyniosło 6 osób.
“Taka struktura branży w przeszłości dobrze odpowiadała na dynamiczne zmiany popytu na usługi przewozowe. Może ona jednak utrudniać realizację kosztownych inwestycji w zeroemisyjne środki transportu z uwagi na większe trudności z pozyskaniem kapitału przez mniejsze przedsiębiorstwa“ - wyjaśniono w publikacji.
PIE przypomniał, że w 2023 r. sektor transportu wyemitował 786 mln t. CO2, co stanowiło 31,5 proc. wszystkich unijnych emisji CO2 - dominującym źródłem tych emisji był transport drogowy, który odpowiadał za 95 proc. unijnych emisji w sektorze transportu. Ekonomiści podkreślili, że za 27 proc. emisji z transportu drogowego w UE odpowiadał ciężki transport drogowy, który w 2023 r. wyemitował 200 mln t CO2.
Zgodnie z zobowiązaniem UE, do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. zdefiniowano docelowe poziomy redukcji emisji dla nowych samochodów ciężarowych i autokarów. Obowiązujący od 2024 r. unijny cel dla pojazdów ciężkich zakłada obniżenia emisji o 45 proc. do 2030 r., o 65 proc. do 2035 r. oraz o 90 proc. do 2040 r., w porównaniu z poziomem referencyjnym z 2019 r.
Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, pod koniec 2024 r. park taborowy zeroemisyjnych samochodów ciężarowych zarejestrowanych w UE obejmował ponad 15 tys. samochodów ciężarowych zasilanych elektrycznie i 170 samochodów ciężarowych zasilanych wodorem, a udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży nowych pojazdów w UE wyniósł 2,1 proc. PIE podkreślił, że w 2023 r. eksploatowano w UE ponad 4 mln pojazdów ciężarowych, z czego najwięcej w Polsce - 727 tys.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.