W siedzibie MSWiA odbył się sztab kryzysowy z premierem Donaldem Tuskiem. - Bardzo bym prosił, żebyśmy sobie nie pozwalali na optymistyczne interpretacje prognoz, które nie brzmią w tej chwili alarmistycznie - zaapelował premier. Do Polski wkroczył niż genueński i związane z nim obfite opady deszczu oraz pierwsze podtopienia. Najbardziej zagrożone są województwa: śląskie, opolskie i małopolskie.
Premier Donald Tusk omówił aktualną sytuacją pogodową z ministrami: Tomaszem Siemoniakiem (MSWiA), Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (MON), Dariuszem Klimczakiem (MI) oraz Marcinem Kierwińskim oraz przedstawicielami służb i wojewodów.
Według informacji wojewody śląskiego Marka Wójcika od wczoraj w związku z intensywnymi opadami deszczu przyjęto 200 zgłoszeń. Najwięcej interwencji dotyczyło Bielska-Białej i powiatu bielskiego - 39. Kolejne 20 Częstochowy i powiatu częstochowskiego oraz 13 powiatu cieszyńskiego.
W trakcie działań poszkodowany został jeden strażak OSP. Straty materialne to 5 uszkodzonych dachów. Ewakuowano też 35 obozów harcerskich. Łącznie, dzięki sprawnej akcji Policji i Państwowej Straży Pożarnej, ewakuowano na terenie województwa śląskiego 1820 dzieci i 222 opiekunów.
Do Katowic dotarła kampania powodziowa PSP z Poznania. W przypadku konieczności będzie również wykorzystywana do wsparcia naszych jednostek. Wczoraj żołnierze realizowali działania wspierające samorządy. Głównie samorząd w Czechowicach-Dziedzicach w działaniach prewencyjnych związanych z podnoszeniem wałów na zagrożonym obszarze.
Aktualnie rzeki na terenie województwa śląskiego nie mają przekroczonych stanów ostrzegawczych ani alarmowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.