Nowoczesne technologie w służbie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Urządzenia pojawiły się nad Gliwicami, Pilchowicami i Sośnicowicami. Drony sprawdzały działania na rzecz środowiska, a raczej przeciwko środowisku. Urządzenia wystartowały w ramach współpracy GZM z Politechniką Śląską.
Specjalistyczne bezzałogowe statki powietrzne zostały wyposażone w kamery termowizyjne, multispektralne oraz sensory do badania parametrów środowiskowych. Jak informuje GZM, drony wykryły m.in. dzikie wysypiska śmieci w trudno dostępnych miejscach, np. w lasach czy na terenach poprzemysłowych.
Drony patrolowały w Gliwicach m.in. dolinę rzeki Bierawki, tereny składowisk w Trachach i Smolnicy, a także dzielnice Gliwic – Wilcze Gardło i Ostropę.
- Drony wykonały szczegółowe naloty z użyciem kamer RGB i termowizji między innymi nad rzeką Bierawką i składowiskami w Trachach i Smolnicy, a także w gliwickich dzielnicach Wilcze Gardło i Ostropa. Loty w dzień i w nocy pomogły lepiej zidentyfikować zanieczyszczenia i ocenić stan środowiska – a przede wszystkim pozwoliły porównać potrzeby miast z możliwościami technologii – przekazuje GZM.
Loty testowe odbyły się pod koniec czerwca, a już we wrześniu planowane są kolejne – tzw. loty walidacyjne.
– „W trakcie testów udało się skutecznie zidentyfikować kilkanaście miejsc, gdzie odpady były składowane w sposób nielegalny. Tego typu działania wspierają samorządy w szybszym reagowaniu i eliminowaniu zagrożeń środowiskowych” – powiedział jeden z koordynatorów projektu.
Drony badały także jakość wód w wybranych zbiornikach, wykorzystując specjalistyczne sondy. Analiza pozwoliła określić m.in. poziom zakwitów glonów, zanieczyszczenia chemiczne i temperaturę wód.
Projekt wpisuje się w dążenie GZM do tworzenia „inteligentnej metropolii”, która wykorzystuje nowoczesne technologie do poprawy jakości życia mieszkańców. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne etapy wdrażania systemów monitorowania środowiska z wykorzystaniem dronów – tym razem z naciskiem na walkę ze smogiem i kontrolę gospodarki wodno-ściekowej.
Podsumowanie efektów testu dronów GZM: wykryto kilkanaście nielegalnych wysypisk, przeanalizowano stan jakości wód w zbiornikach metropolii, potwierdzono skuteczność użycia dronów w działaniach środowiskowych.
Projekt ma szansę zostać rozszerzony na kolejne gminy i powiaty w województwie śląskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.