Pierwsze skutki burz, które od nocy przetaczają się nad Śląskiem. W Rudzie Śląskiej strażacy wypompowują wodę pod wiaduktem. W Bielsku-Białej zabezpieczają workami najbardziej zagrożone miejsca. W powiecie cieszyńskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Prognozowana suma opadów do czwartkowego przedpołudnia może wynieść miejscami nawet 170 mm.
AKTUALIZACJA:
We wtorek przez całą dobę strażacy odnotowali ponad tysiąc interwencji - poinformował w środę w nocy Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Podkarpacie, Śląsk, Małopolska i Lubelszczyzna - to tam sytuacja jest najpoważniejsza i tam koncentrują się działania służb.
Najwięcej zdarzeń 8 lipca odnotowano na Podkarpaciu (388), na Dolnym Śląsku (179), w województwie małopolskim (152) i lubelskim (101), a w pozostałych miały one charakter lokalny.
Na godzinę 8.00 zapowiedziany jest sztab kryzysowy z premierem Donaldem Tuskiem.
AKTUALIZACJA:
Jak poinformował w mediach społecznościowych wojewoda śląski Marek Wójcick, do godz. 22.00 we wtorek strażacy przyjęli na tym obszarze 172 zgłoszenia.
"Najwięcej interwencji w Bielsku - Białej i powiecie bielskim - 34, Częstochowie i powiecie częstochowskim - 17, w powiecie cieszyńskim - 11. Na Śląsk skierowano dodatkowo kompanię powodziową PSP z Wielkopolski. Prewencyjnie ewakuowano 35 obozów harcerskich" - przekazał.
W Rudzie Śląskiej woda zalała obniżony odcinek ulicy Asfaltowej pod wiaduktem. Zablokowała przejazd samochodom i tramwajom, co doprowadziło do paraliżu komunikacji w tej części miasta. Tramwaje kursują już normalnie, jednak ruch samochodowy pod wiaduktem nadal jest zablokowany. Na jezdni utknął samochód osobowy. Służby wodno-kanalizacyjne oczyszczają studzienki z naniesionego mułu i piasku.
Od północy do godziny 18.00 we wtorek, strażacy w całym województwie śląskim interweniowali 111 razy. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała, gdzie było 27 interwencji oraz 11 z powiatu częstochowskiego i miasta Częstochowa.
Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła pompowania wody z zalanych piwnic, posesji i ulic - takich interwencji było 54. W 33 przypadkach strażacy usuwali powalone drzewa. W trzech przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Ewakuowano pięć obozów harcerskich, w których przebywało łącznie blisko 400 osób.
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie cieszyńskim.W magazynie przeciwpowodziowym w Cieszynie zgromadzono 10 tys. worków z piaskiem, a drugie tyle dotrze tam w środę rano. Gminy również uzupełniły zapasy piasku, worków i zapór przeciwpowodziowych. Pod stałym nadzorem są drogi i mosty. Szczególną uwagę służby zwracają na odcinki szos w Drogomyślu i w kierunku Bąkowa, gdzie zwykle występują podtopienia.
Na południu województwa śląskiego prognozowana suma opadów do czwartkowego przedpołudnia może wynieść od 90 mm do 140 mm, a miejscami około 170 mm.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.