Grupa Orlen dzięki współpracy z Microsoft będzie korzystać z rozwiązań AI wspierających energetykę, cyberbezpieczeństwo, procesy produkcji oraz analizę danych - poinformował koncern. Zapowiedział, że powstanie Centrum Kompetencyjne Sztucznej Inteligencji, Innowacji Cyfrowej i Zaawansowanej Analityki.
Jak poinformował we wtorek Orlen, umowa z Microsoft zakłada standaryzację oraz konsolidację licencji na oprogramowania w całej Grupie Orlen, zabezpieczenie i rozwój technologii chmurowych oraz wykorzystanie inteligentnych asystentów, którzy mogą odciążać pracowników od codziennych powtarzalnych zadań i przygotowywać rekomendację działań na podstawie przeanalizowanych danych.
Według Orlenu transformacja energetyczna nie jest możliwa bez narzędzi cyfrowych. “Dlatego Grupa Orlen we współpracy z Microsoft zrealizuje największe wdrożenie AI w Europie Środkowej“ - podkreślił koncern. Zapowiedział, że wdrożone rozwiązania wesprą obszar energetyki, cyberbezpieczeństwo, procesy produkcyjne, analizę danych oraz zwiększą efektywność pracowników.
“Transformacja energetyczna to wyzwanie dla całej gospodarki, które wymaga podjęcia konkretnych działań tu i teraz. Strategia Orlenu do 2035 r. to największy program inwestycyjny w historii polskiej energetyki wart nawet 380 mld zł. Już dziś ten sektor stał się jednym wielkim placem budowy. Chcemy jeszcze przyspieszyć, dlatego sięgamy po dostępne na rynku narzędzia, które wesprą naszą codzienną pracę“ - poinformował prezes koncernu Ireneusz Fąfara.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że Grupa Orlen to ponad 200 spółek w kilkunastu krajach, a efektywne zarządzanie taką strukturą wymaga ciągłej wymiany informacji, wprowadzania nowych rozwiązań, które pozwalają utrzymać konkurencyjność i jeszcze lepiej realizować cele biznesowe.
“Wdrożenie rozwiązań AI w organizacji liczącej ponad 60 tys. osób zwiększy efektywność naszych codziennych działań, odciążając pracowników od prostych, powtarzalnych obowiązków, pozwalając na dużo lepsze wykorzystanie ich unikalnych kompetencji. To one są naszym najcenniejszym zasobem“ - podkreślił prezes Orlenu, cytowany w komunikacie.
Orlen przypomniał, że transformacja cyfrowa jest jednym z głównych elementów jego strategii do 2035 r., przy czym w ogłoszonym w styczniu planie priorytetowych przedsięwzięć jako kluczowe ujęto wykorzystanie tam narzędzi cyfrowych i efektywne zarządzanie danymi w tym zakresie.
“Chcemy wzmacniać kompetencje cyfrowe zespołów dzięki rozwiązaniom wspierającym rozwój i wdrażanie nowoczesnych narzędzi IT w całej organizacji. Zastosowanie Microsoft Copilot czy Agentic AI pozwoli nam skutecznie zoptymalizować oraz wzmocnić poziom cyberbezpieczeństwa w całej Grupie Orlen, a także poprawi efektywność pracy oraz docelowo umożliwi osiągnięcie efektu synergii grupy kapitałowej i przyniesie realne korzyści“ - podkreślił wiceprezes koncernu ds. operacyjnych Robert Soszyński.
Według dyrektor generalnej Microsoft w Polsce Iwony Szylar, wdrażanie sztucznej inteligencji to dzisiaj decyzja strategiczna. “Liderzy, którzy traktują AI jako integralną część modelu operacyjnego, nie tylko odpowiadają na wyzwania rynku, ale zaczynają go aktywnie kształtować. Rozpoczęła się era organizacji, w których człowiek i technologia współpracują na równych zasadach“ - stwierdziła Szylar.
Jak podkreśliła, chodzi o stworzenie warunków, w których ludzie mogą skupić się na podejmowaniu lepszych decyzji, rozwijaniu innowacji i budowaniu przewagi, która nie opiera się wyłącznie na czasie czy kosztach, ale na wartości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.