Tegoroczne wyniki matur nie są najlepsze, patrząc na liczbę osób, które nie zdały. Jest ich więcej, niż rok temu. Centralna Komisja Egzaminacyjna przekonuje jednak, że "egzamin wypadł raczej dobrze pomimo delikatnie niższych ocen w porównaniu z 2024 r.".
20 proc. tegorocznych maturzystów oblało jeden lub więcej przedmiotów! Najwięcej trudności maturzystom sprawiła matematyka. Nie zaliczyło jej 15 proc. zdających, z językiem angielskim nie poradziło sobie 7 proc., a z językiem polskim - 6 proc. absolwentów.
By uzyskać świadectwo dojrzałości, trzeba było się zmierzyć z sześcioma egzaminami: dwoma ustnymi (z języka polskiego i języka obcego), trzema pisemnymi na poziomie podstawowym (język polski, język obcy i matematyka) oraz jednym dodatkowym egzaminem na poziomie rozszerzonym. Tego ostatniego nie można było oblać - nie ma progu zdawalności. Z pozostałych trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów.
Do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 255 517 absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 636 absolwentów - obywateli Ukrainy.
Z języka polskiego uczniowie otrzymali średnio 59 proc. punktów możliwych do zdobycia. Z matematyki - 61 proc. A z języka angielskiego, który wybrało aż 98 proc. zdających, średni wynik to 78 proc.
Absolwenci liceów poradzili sobie lepiej od absolwentów techników. Z języka polskiego osiągali średnio 63 proc. punktów, z matematyki 66 proc., a z języka angielskiego - 83 proc. Uczniowie, którzy uczęszczali do technikum, z języka polskiego uzyskali średnio 53 proc. punktów, z matematyki 51 proc. i 70 proc. z języka angielskiego.
13 proc. maturzystów, a więc ok. 32 tys. spośród zdających, oblało jeden przedmiot - oni będą mieli prawo do poprawki jeszcze w sierpniu. Ci, którzy nie zdali więcej niż z jednego przedmiotu poprawiać będą się mogli dopiero za rok, to 7 proc. zdających.
Średnie z dodatkowych przedmiotów na poziomie rozszerzonym to (przedmioty według popularności wśród zdających):
* język angielski - 64 proc.
* matematyka - 33 proc.
* geografia - 40 proc.
* język polski - 46 proc.
* biologia - 46 proc.
* chemia - 43 proc.
* wiedza o społeczeństwie - 32 proc.
* fizyka - 52 proc.
* historia - 45 proc.
* informatyka - 43 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.