Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy wraz z parterami podjął misję odzysku surowców krytycznych w ramach projektu Waste2CRM. Jego celem jest określenie potencjału i perspektyw wykorzystania odpadów pogórniczych powstających przy wydobywaniu węgla, jako alternatywnego źródła surowców krytycznych oraz opracowanie metodyki ich efektywnego odzysku. Ostatnie spotkanie partnerów projektu odbyło się 2 lipca w Katowicach, dzień później uczestnicy zwiedzili kopalnię Budryk JSW.
Szacuje się, że w Polsce znajduje się około 150 hałd, na których zgromadzono około 1,5 miliarda ton odpadów pogórniczych. - Pozostałość węglowa w tych odpadach wynosi od 8% do 15% natomiast resztę stanowi skalny materiał nieorganiczny (piaskowce, mułowce, iłowce) zawierający szereg surowców dla różnych gałęzi gospodarki. Wspomniane odpady z procesów wzbogacania węgla, mogą stanowić cenne źródło substancji mineralnych, w tym poszukiwanych surowców krytycznych - informuje GIG-PIB.
Warto wiedzieć, że zakres projektu obejmuje: inwentaryzację hałd oraz bieżących strumieni odpadów pogórniczych węgla kamiennego i brunatnego, wiercenia badawcze i pobieranie próbek, szczegółowe analizy geochemiczne i mineralogiczne pod kątem zawartości CRM, opracowanie metodyk odzysku wybranych pierwiastków z odpadów, a także przygotowanie studium techniczno-ekonomicznego oraz oceny środowiskowej potencjalnego wdrożenia opracowanej technologii w skali przemysłowej.
Jak podaje górniczy instytut, w dobie wprowadzenia Rozporządzenia UE ws. surowców krytycznych (CRMA), które nakłada m.in. obowiązek zapewnienia 25% recyklingu CRM na terenie UE, projekt Waste2CRM wpisuje się w kluczowe cele polityki surowcowej Unii. Uzyskane dane będą stanowiły istotny wkład do europejskiej bazy wiedzy o surowcach krytycznych i możliwościach i metodach ich pozyskiwania z odpadów pogórniczych. Będzie to istotny element przy podejmowaniu decyzji i planowaniu przemysłowej realizacji odzysku surowców krytycznych z odpadów pogórniczych.
Partnerami projektu są: GIG-PIB, Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Metali Nieżelaznych, grecki Uniwersytet Patras, hiszpańska firma Subterra Ingenieria SL. Koordynatorem projektu jest Instytut Technologii Paliw i Energii. Projekt finansowany jest z Funduszu Badawczego Węgla i Stali oraz ze środków budżetu państwa Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.