Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce (ZZM) Leszek Miętek skierował pismo do premiera Donalda Tuska z apelem o interwencję w sprawie sytuacji w PKP Cargo. Związkowcy wzywają premiera m.in do przywrócenia kolei jej kluczowej roli w przewozie ładunków masowych i ciężkich.
“Zwracam się do Pana (premiera Donalda Tuska - PAP) w imieniu Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce z apelem o natychmiastową interwencję w sprawie okoliczności w spółce PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji, która według oficjalnych zapowiedzi zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe, obejmujące ponad tysiąc pracowników operacyjnych, w tym maszynistów. Ewentualna realizacja tej decyzji doprowadzi do całkowitej utraty zdolności operacyjnej przez przewoźnika, który pomimo perturbacji - pozostaje kluczowym elementem systemu transportowego państwa i filarem bezpieczeństwa narodowego“ - czytamy w piśmie wystosowanym do premiera.
W ocenie Miętka, scenariusz obejmujący m.in zwolnienia grupowe będzie miał “skrajnie negatywne“ skutki dla polskiej gospodarki - “zwłaszcza dla planowanych przez pański rząd dużych inwestycji infrastrukturalnych, a co najważniejsze - dla zdolności logistycznych polskiej armii, w sytuacji rosnących napięć geopolitycznych“ - wskazał w piśmie szef ZZM.
W liście autorzy podkreślili, że “od miesięcy“ alarmowali o pogłębiającej się degradacji sektora towarowych przewozów kolejowych. “Niestety, apele kierowane do resortu infrastruktury, w tym do ministra Piotra Malepszaka, pozostały bez reakcji. Prezydent ZZM wzywa premiera do zdecydowanego działania: przywrócenia kolei jej kluczowej roli w przewozie ładunków masowych i ciężkich - także z myślą o klimacie, bezpieczeństwie narodowym, efektywności i miejscach pracy“ - podali.
W lipcu 2024 r. sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo. Pierwotnie PKP Cargo miało przedstawić plan restrukturyzacyjny do końca lutego 2024 roku, ale 27 lutego spółka poinformowała, że zarządca masy sanacyjnej PKP Cargo złożył do sądu wniosek o przedłużenie do 30 czerwca 2025 r. terminu na sporządzenie planu restrukturyzacyjnego spółki.
Zarząd spółki w lipcu ub.r. zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki. Efektem tego procesu było zmniejszenie zatrudnienia o 3665 pracowników. Obecnie PKP Cargo zatrudnia ok. 10 tys. osób. Na początku czerwca br. PKP Cargo po raz kolejny poinformowało, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Tym razem zwolnienia miałyby objąć do 1041 pracowników w 2025 roku oraz do 1388 w 2026 roku.
Jednak pod koniec czerwca zarząd PKP Cargo zaproponował pracownikom zrzeczenie się części przywilejów wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy i zastąpienie ich systemem motywacyjnym, opartym na efektywności pracy. Celem ma być uniknięcie zwolnień grupowych.
Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. W lipcu 2024 r. sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo.
PKP Cargo jest spółką akcyjną notowaną na GPW. Udział PKP S.A. w kapitale PKP Cargo wynosi 33,01 proc., fundusze zarządzane przez Nationale-Nederlanden PTE S.A. mają 12,08 proc., a pozostali akcjonariusze - 54,91 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Najlepiej zamknąć @Rob Son, a ludzie na bruk. Tak trzymaj.
Związkowcy tylko rządają kasy podatnika.