Spółka Restrukturyzacji Kopalń określa obszar po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III jako pogórnicze tereny z ogromnym potencjałem. Z końcem czerwca zakończono likwidację zakładu.
Kopalnię zlokalizowaną na terenach Jastrzębia-Zdroju i Mszany SRK przejęła w 2 etapach - pierwsza wydzielona część zakładu trafiła do spółki jesienią 2016 r. wraz z ok. 1,6 tys. pracowników oraz pozostała część w styczniu 2022 r. z ponad 2,1 tys. pracowników. Likwidacja zakładu trwała do 30 czerwca 2025 r. Nieruchomości wraz z pozostałą infrastrukturą 1 lipca trafiły w struktury oddziału SRK - Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji.
KWK Jas-Mos-Jastrzębie III była ostatnią kopalnią likwidowaną przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.
Jak podkreśla SRK, nieruchomości po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III mają wiele atutów. Znajdują się 5 km od centrum Jastrzębia-Zdroju. Mają dostęp do drogi publicznej. W sąsiedztwie znajdują się tereny przemysłowo-usługowe oraz osiedle mieszkaniowe budynków wielorodzinnych. W odległości około 2,5 km znajduje się wjazd na autostradę A1 łączącą Częstochowę z Gorzyczkami.
W sprzedaży są już dwie działki o łącznej o powierzchni 39,75 ha wzdłuż ul. Górniczej - w rejonie zakładu głównego. Wkrótce na przetarg trafi kolejnych 40 ha. To tylko część oferty, jaką przygotowała SRK.
W tym roku do sprzedaży trafi w sumie 500 ha. Będą to m.in. tereny w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha).
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń przyjęła dzisiaj dominującą pozycję, jeżeli chodzi o proces transformacji regionu. Jako donator terenów poprzemysłowych, pogórniczych staramy się je udostępnić zarówno przedsiębiorcom, jak i lokalnym samorządom. Bazując na naszym 25-letnim doświadczeniu realizujemy konkretne działania w kierunku przemian. Skutecznie przejęliśmy rolę animatora dobrej transformacji - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Kopalnie Jastrzębie i Moszczenica, których losy zostały silnie powiązane, były pierwszymi zakładami górniczymi, które otwarto w Jastrzębiu-Zdroju. Budowa pierwszej wystartowała w 1956 r., drugiej rok później. Uroczyste otwarcie kopalni Jastrzębie miało miejsce w 1962 r. W 1963 r. kopalnie Jastrzębie i Moszczenica połączono, choć oficjalne otwarcie kopalni Moszczenica odbyło się w Barbórkę 1965 r. Później kopalnie rozdzielono, by połączyć je ponownie w 1994 r. W 1999 r. rozpoczyna się proces likwidacji ruchu Moszczenica. Ostatnia tona węgla wyjechała 30 czerwca 2000 r. Z początkiem lutego 2001 r. zakład trafił do SRK. Pozostała cześć kopalni działała jako Jas-Mos w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, po czym została przekazana do SRK w dwóch etapach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.