Restrukturyzacja to szereg czynności w obrębie organizacji, struktury, kapitału, finansów firmy, których celem jest uniknięcie jej upadłości. Jest to proces niełatwy i często czasochłonny, który nie pozostaje bez wpływu także na pracowników firmy. Na czym polega i ile trwa restrukturyzacja firmy?
Co to jest restrukturyzacja firmy?
Restrukturyzacja firmy to rodzaj postępowania cywilnego, które zdefiniowane zostało przez ustawodawcę poprzez określenie jego celu. Zgodnie z przepisami jest to zatem postępowanie, które dąży do uniknięcia ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu reorganizacji – w drodze zawarcia układu z jego wierzycielami lub przez przeprowadzenie tzw. działań sanacyjnych, czyli czynności prawnych i faktycznych, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika, a jednocześnie mają doprowadzić przywrócenia mu wykonywania zobowiązań.
Restrukturyzację można przeprowadzić w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny lub jest zagrożony niewypłacalnością. Co to oznacza w praktyce? W myśl z art. 11 § 1 prawa upadłościowego, jeśli twoja firma straciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, wówczas mówimy o jej niewypłacalności. Zagrożenie niewypłacalnością w myśl art. 6 § 3 prawa restrukturyzacyjnego oznacza zaś, że sytuacja ekonomiczna firmy wskazuje, że w niedługim czasie może to ją spotkać.
Ile trwa restrukturyzacja firmy?
Na to, jak długo trwa restrukturyzacja, wpływa kilka czynników, w tym liczba wierzycieli, czy stopień zadłużenia firmy. Nie bez znaczenia jest także sposób przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, które może być prowadzone w formie:
* postępowania o zatwierdzenie układu,
* przyspieszonego postępowania układowego,
* postępowania układowego,
* postępowania sanacyjnego.
W założeniu, ale i w praktyce, najszybciej można zamknąć proces restrukturyzacyjny w toku postępowania o zatwierdzenie układu i przyspieszonego postępowania układowego. Mogą one trwać tylko kilka miesięcy. Najbardziej czasochłonnym i skomplikowanym trybem jest zaś postępowanie sanacyjne, które może ciągnąć się nawet kilka lat.
Jeżeli twoja firma popadła w kłopoty finansowe i z różnych powodów nie możesz lub nie chcesz czekać na efekty jej restrukturyzacji, możesz rozważyć też inne rozwiązania. Jakie? Sprawdź stronę Kancelarii Doradztwa Gospodarczego PB Akord: https://firmekupie.com/ i dowiedz się, co możesz zrobić.
Co restrukturyzacja firmy oznacza dla pracowników?
Restrukturyzacja firmy nie pozostaje bez znaczenia na sytuację jej pracowników. Najdalej idące konsekwencje wywołuje otwarcie postępowania sanacyjnego. Zgodnie z art. 300 prawa restrukturyzacyjnego w zakresie praw i obowiązków pracownika i pracodawcy powoduje ono bowiem takie same skutki jak ogłoszenie upadłości. Przestają oni tym samym być objęci ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę przewidzianą przez prawo pracy.
W ramach restrukturyzacji i próby zawarcia układu z wierzycielami podejmowane są najróżniejsze działania, które swoimi skutkami mogą dotknąć też pracowników. Zmniejszenie wysokości wynagrodzenia, skrócenie czasu pracy, wstrzymanie rekrutacji, to tylko niektóre z nich. Trzeba jednak podkreślić, że sam układ, nie wpływa co do zasady na wynagrodzenie pracowników i jego wypłacanie. Zgodnie bowiem z art. 151 § 2 prawa restrukturyzacyjnego nie obejmuje on wierzytelności ze stosunku pracy. Warto podkreślić, że dotyczy to wyłącznie umów o pracę, a zatem wynagrodzenie pracowników związanych umowami zlecenia, o dzieło lub innymi umowami cywilnoprawnymi nie jest objęte tą ochroną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.