W Pszowie odbył się Business Mixer, czyli spotkanie o możliwościach wsparcia biznesu, działań i planów rozwoju gminy. Wzięli w nim także udział przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Spółka poinformowała, że planuje przekazanie miastu kolejnych terenów - chodzi o 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej KWK Anna.
Jak informuje SRK, wydarzenie odbyło się z inicjatywy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i było skierowane do lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli firm, instytucji wspierających biznes, a także wszystkich osób zainteresowanych rozwojem gospodarczym. Wśród gości obecny był m.in. Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń.
Miejscem spotkania była Biblioteka Publiczna w Pszowie, która powstała w zrewitalizowanej budynku łaźni kobiecej dawnej Kopalni Anna. To miejsce, które SRK przekazała gminie.
Do tej pory Pszów otrzymał nieodpłatnie od SRK blisko 10 ha terenów o wartości 5 mln zł. W 2018 r. Pszów stał się właścicielem m.in. wieży szybowej Jan (z napisem Anna) i łaźni kobiecej oraz zabytkowych zabudowań zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Z kolei w 2020 r. SRK przekazała do miasta kolejne 2,5 hektara.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przekazanie miastu kolejnych terenów w rejonie ulic R. Traugutta i Kusocińskiego. To 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej KWK Anna.
Biblioteka w Pszowie przeszła nie tylko wzorową rewitalizację, jest także ulubionym miejscem spotkań mieszkańców oraz odwiedzających gminę. Ostatnio burmistrz Pszowa Piotr Kowol przyjął tam delegacje z zaprzyjaźnionych samorządów powiatu wodzisławskiego: Kreis Recklinghausen (Niemcy), Jelgavas Novads (Łotwa) i powiatu tczewskiego.
Goście zapoznali się z efektami rewitalizacji kopalni Anna oraz planami inwestycyjnymi miasta w obszarze dziedzictwa przemysłowego. Mieli okazję zwiedzić teren nowej siedziby biblioteki z wieżą widokową szybu Jan oraz unikalne obiekty architektury modernizmu przemysłowego przy szybie Chrobry.
Wizyta odbyła się 5 czerwca w ramach projektu: „Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe Górnego Śląska - zabytki techniki Śląska jako część dziedzictwa powiatu wodzisławskiego i powiatu Recklinghausen”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.