„Nie brakuje głosów, że najmłodsze z ministerstw może stać się jedną z ofiar rekonstrukcji rządu. Większość ekspertów podkreśla jednak, że aby podejmować decyzje kluczowe dla branży, Ministerstwo Przemysłu musi mieć po prostu znacznie więcej kompetencji. Pojawiają się też opinie, by zastąpić je w Katowicach delegaturą Ministerstwa Aktywów Państwowych z miejscowym wiceministrem”. O tym, co może przynieść zapowiadana rekonstrukcja rządu, pisze na stronie 1 kolejnego wydania Górniczej red. Tomasz Czoik.
Z kolei red. Monika Krężel przytacza fragmenty raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego działań ministerstw w zakresie zabezpieczenia i wykorzystania krajowych zasobów surowców energetycznych. Objęto nią Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych w okresie od 2019 do 2023 r.
W artykule „Żelazna dama źle się kojarzy” red. Kajetana Berezowskiego przeczytamy z kolei o dyskusji, która odbyła się w Głównym Instytucie Górnictwa z okazji jubileuszu 100-lecia tej instytucji. Zaproszeni goście, w tym z Hiszpanii, Niemiec, Czech, debatowali o dobrych i złych stronach odchodzenia od węgla.
Duże emocje w zeszłym tygodniu wywołała sejmowa dyskusja dotycząca ustawy metanowej. Posłowie PiS alarmowali, że jej wejście w życie mocno uderzy w górnictwo. Wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna ripostował: Jeśli ją odrzucimy, skażemy polskie górnictwo na brak funkcjonowania w 2027 r., a nie w 2049 r. - szerzej o tym w artykule Anny Tabaki-Makuchowskiej.
Polecamy ponadto rozmowę red. Tomasz Czoika z prezydentem Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem, artykuł red. Moniki Krężel „Ratownik na czterech łapach” oraz szeroką informację red. Kajetana Berezowskiego o planach związanych z zagospodarowaniem szybów kopalń, które ulegną likwidacji. Autor relacjonuje także konferencję, która w ub. tygodniu odbyła się w magistracie Ostrawy. Rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Polski, Czech i Słowacji.
Warto również zerknąć do artykułów red. Rafała Wąsowicza o tym, z których krajów Unia będzie pozyskiwać surowce krytyczne oraz red. Urszuli Rzepczak „Wartość rodziny i poczucia sensu własnego życia”. Odsyłamy również do felietonu Jacka Korskiego, a także na ostatnią stronę Górniczej. Przedstawiamy tam sylwetkę kolejnego pasjonata. Jest nim miłośnik malarstwa Arkadiusz Gruchlik.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.