Kierunek GZM to największy w Polsce festiwal mikrowypraw, organizowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W tym roku potrwa 3 dni – od 27 do 29 czerwca. W programie znajdzie się 198 atrakcji, w tym 194 wycieczki oraz 4 wydarzenia specjalne.
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania metropolii razem z wyjątkowymi przewodnikami. To także okazja do świętowania - w ten sposób Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obchodzi swoje 8 urodziny.
- Serdecznie zapraszam wszystkich do poznawania i doświadczania tego, co oferuje aż 41 naszych miast i gmin – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – To największa tego typu impreza w Polsce. Poprzez bogaty i nietuzinkowy program chcemy pokazać bogactwo i różnorodność GZM, jej historię, kulturę, naturę i ludzi. Dzięki temu, że każda z naszych gmin przygotowuje coś wyjątkowego, czego nie można zwykle poznać i zobaczyć – wydarzenie z roku na rok staje się bardziej popularne – podkreśla Karolczak.
To już czwarta edycja święta Kierunek GZM, które od początku gromadzi co roku wielotysięczną publiczność. W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazły się 194 wycieczki i aż 4 wydarzenia specjalne.
- Stawiamy na mikroturystykę – unikalny trend polegający na odkrywaniu wyjątkowych i nieoczywistych miejsc i historii, łączący spontaniczność podróżowania z głębokim poznawaniem i doświadczaniem – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki
i Komunikacji Marketingowej GZM. – Staramy się, by nasza oferta była atrakcyjna dla osób o różnych stylach życia i zainteresowaniach. Będzie coś dla aktywnych sportowo, kochających przyrodę, miłośników dziedzictwa, rodzin z dziećmi, a nawet tych, którzy lubią tańczyć.
Co w programie?
Tegoroczny festiwal rozpocznie się wydarzeniem specjalnym, poświęconym historii katowickiego hip-hopu. - Na spacer po Bogucicach – dzielnicy, w której wszystko się zaczęło, zabierze nas Gutek, z którym w towarzystwie dziennikarzy spotkamy się również po spacerze. Wydarzenie zakończy impreza z DJ Feel’em X. Program sobotni otworzy Śniadanie kulturalne GZM w Parku Chopina w Gliwicach – kolejne wydarzenie specjalne. W jego programie klasyka – joga na trawie, wspólne śniadanie czy immersyjne zwiedzanie sąsiadującej z parkiem Palmiarni - zachęcają organizatorzy.
Pozostałe dwa wydarzenia specjalne odbędą się w sobotę wieczorem i będą miały – znowu – wyjątkowy muzyczny charakter. Pierwsza propozycja to Metrodisco na katowickich Sztauwajerach, które zamienią się w pulsujące serce miejskiej imprezy, druga to Retrodisco, w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Impreza przebierana – obowiązuje ubiór zgodny z epoką PRL: dres z ortalionu, wąsy z waty, paprotka pod pachą – pełna nostalgia! Na wydarzenie będzie można dojechać zabytkowym Ikarusem.
W tegorocznym programie znalazły się również 194 wycieczki. Jak co roku do tych wszystkich miejsc zaprowadzą nas wyjątkowi i sprawdzeni przewodnicy. Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Knurowa po Sławków, od Lędzin po Tarnowskie Góry.
Kierunek GZM to szereg propozycji dla aktywnych. Choć większość wycieczek polega na przemierzaniu GZM na piechotę, w programie znajdują się również wycieczki rowerowe, jak rajza po gminie Gierałtowice czy wyprawa do źródeł Rawy i szlakiem hałd. W Będzinie wznosić się będziemy balonem, po zalewie Dzierżno pływać będziemy na SUP-ach. Kanał Gliwicki zobaczymy z perspektywy kajaka.
Razem z przewodnikami będzie można odwiedzić wiele miejsc na co dzień niedostępnych.
W Sosnowcu zwiedzimy zabytkową cerkiew oraz Stację Uzdatniania Wody w Maczkach. W Bytomiu zajrzymy do czekającego na modernizację Szybu Krystyna, a w Chorzowie do kosmicznego Pawilonu C-G. Czeka nas wizyta w Pałacu Baildonów w Łubiu
i zabytkowym gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W Tychach podziwiać będziemy modernistyczną architekturę.
Sprawdzimy, gdzie Saturn zrodził Jowisza, jakie są dźwięki miasta i co przed wojną szmuglowano przez Brynicę. Zajrzymy do artystycznych pracowni, sprawdzimy jakie tajemnice kryje pałac w Rybnej i czy mrok Hannowaldu jest rzeczywiście przerażający. Posłuchamy o domach ze stali, wielkim piecu Huty Pokój i fascynujących historiach kobiet, które wpłynęły na losy Katowic i regionu. Sprawdzimy jakie sekrety skrywa najbardziej reprezentacyjna ulica Gliwic.
W programie nie brakuje również wycieczek przyrodniczych, takich jak kąpiele leśne czy spacery ornitologiczne, a także mikrowypraw poświęconych historii. W tym roku pojawi się również wątek militarny – tak będzie chociażby w Dąbrowie Górniczej
i w Zbrosławicach.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, przed samym wydarzeniem ze strony internetowej festiwalu trzeba będzie pobrać specjalny kupon.
Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach i rejestracji na poszczególne wydarzenia znajdują się na stronie (kierunekgzm.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.