W Bibliotece Miejskiej w Pszowie odbył się wernisaż prac uczniów drugiej klasy Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej w Wodzisławiu Śląskim. Licealiści zakończyli projekt „Kopalnia ROW na płótnie – największa kopalnia węgla kamiennego w Polsce”. Warto zobaczyć te prace. Polecamy!
Niedawno otwarta biblioteka w Pszowie znajduje się w zabytkowych obiektach kopalni Anna. 27 maja miał tam miejsce wernisaż prac uczniów wodzisławskiego plastyka. Przyszli nie tylko uczniowie z rodzinami, ale i przedstawiciele kopalni ROW oraz Polskiej Grupy Górniczej.
Licealiści malowali wytypowane ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel oraz Rydułtowy, najczęściej akrylem albo olejem na płótnie. Zanim przystąpili do prac zwiedzili KWK ROW ruch Marcel, osiedle robotniczego „Emma" w Radlinie, izbę tradycji.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Dawid Panic, pracownik kopalni, który z pasją łączy świat sztuki z tradycją górniczą.
- To nasz pierwszy projekt i mam nadzieję nie ostatni - mówił nam Dawid Panic. - Zawsze ceniłem dziedzictwo związane z górnictwem. Uważam, że warto je udokumentować, bo to będzie pamiątka dla następnych pokoleń. Chciałbym, żeby poprzez takie akcje udało się je zachować - podkreśla. Dodaje też, że zależało mu na tym, by licealiści zobaczyli infrastrukturę kopalni, w tym także tę, która znajduje się za bramą zakładu. Chciał im pokazać całą drogę górnika do pracy.
Projekt „Kopalnia ROW na płótnie. Największa kopalnia węgla kamiennego w Polsce” powstał przy współpracy PGG Oddział KWK ROW, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa - Oddział w Rybniku oraz wodzisławskiego liceum.
Prace licealistów będzie można oglądać przez miesiąc w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku od Industriady, 7 czerwca. Docelowo będą ozdobą izb tradycji kopalni ROW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.