SRK realizuje kolejną ważną inicjatywę na rzecz przekształcenia terenów pogórniczych i rozwoju regionu. Na mocy porozumienia zawartego w Jastrzębiu-Zdroju pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną 500 hektarów dostanie szansę na drugie życie.
W obecności wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego oraz posła Krzysztofa Gadowskiego podpisy pod dokumentem złożyli prezes SRK Jarosław Wieszołek i prezes KSSE Rafal Żelazny.
- To bardzo dobry moment dla Śląska i dla polskiej gospodarki. Tereny pogórnicze odzyskują swoje znaczenie i są przygotowywane pod nowoczesne inwestycje. 80 hektarów w Jastrzębiu-Zdroju już wkrótce będzie gotowych do zagospodarowania, a dzięki porozumieniu z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną ten obszar zyska realną szansę na nowe życie gospodarcze. To efekt konsekwentnej współpracy lokalnych środowisk i spójnej polityki transformacyjnej SRK. Liczę, że wkrótce pojawią się tu firmy, które stworzą dobre miejsca pracy i przyczynią się do rozwoju całego regionu - mówi Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.
Miejsce spotkania nieprzypadkowe - teren po byłej KWK Jas-Mos-Jastrzębie III, gdzie kończy się proces likwidacji. To obszar ze znaczącym potencjałem gospodarczym o powierzchni 80 ha, zlokalizowany na pograniczu Jastrzębia-Zdroju i Mszany, w pobliżu autostrady A1.
- Konsekwentnie dążymy do tego, żeby olbrzymie i cenne aktywa Spółki udostępniać przedsiębiorcom i samorządom. Nasze zadania związane z zagospodarowaniem terenów pogórniczych są złożone i długofalowe. Obejmują nie tylko aspekty środowiskowe i techniczne, ale też społeczne, ekonomiczne i urbanistyczne. Podejmowane przez nas działania wpisują się w nową politykę spółki, będącej animatorem działań z zakresu szeroko pojętej transformacji - wyjaśnia Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Pierwsze nieruchomości po kopalni Jas-Mos lada moment trafią na sprzedaż. Mowa o dwóch obszarach o powierzchni 39,75 ha, zlokalizowanych w rejonie zakładu głównego, wzdłuż ul. Górniczej. SRK wkrótce ogłosi przetargi. Ten i pozostałe pokopalniane tereny, będące w dyspozycji SRK, mają olbrzymi potencjał, który będzie chciała wykorzystać KSSE. Chce nimi zainteresować potencjalnych inwestorów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.