- Wyzwania, jakie niesie eksploatacja na dużych głębokościach, wymagają od nas wiedzy i ciągłego doskonalenia rozwiązań technicznych – takich jak skuteczne systemy kotwienia. Dzisiejsze seminarium stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i budowania standardów, które przełożą się na efektywność i bezpieczeństwo pracy pod ziemią – powiedział Adam Rozmus, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych podsumowując seminarium zatytułowane: „Solidne podstawy do zapewnienia stateczności i bezpieczeństwa wyrobisk górniczych na dużych głębokościach”, zorganizowane 23 bm. w kopalni Pniówek w Pawłowicach.
Spotkanie zgromadziło praktyków z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i Południowego Koncernu Węglowego, a także przedstawicieli ośrodków naukowych: Głównego instytutu Górnictwa, Akademii-Górniczo Hutniczej i Politechniki Śląskiej. Dzielono się doświadczeniami i wiedzą na temat nowoczesnych metod kotwienia wyrobisk.
Eksploatacja górnicza prowadzona na coraz większych głębokościach stawia przed kopalniami wiele wyzwań. Degradacja wyrobisk spowodowana trudnymi warunkami geologicznymi wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność podziemnej infrastruktury. I właśnie w odpowiedzi na te problemy postanowiono zorganizować tę interesującą, a zarazem potrzebną debatę.
W trakcie pierwszej sesji przedstawiono podstawowe koncepcje kotwienia, w drugiej zaś skupiono się na praktycznych rozwiązaniach i doświadczeniach z różnych zakładów górniczych.
- Nawet przy dużych głębokościach i bardzo złożonych warunkach geologiczno-górniczych, z jakimi mamy do czynienia w kopalniach, jesteśmy w stanie sobie poradzić dzięki technice. Różnego rodzaju obudowa, odpowiednie urządzenia, to jedno, a drugie, to oczywiście ludzie, którzy realizują projekty. Jeśli robią to dobrze, to możemy poradzić sobie z każdymi trudnymi warunkami – zapewnił dr hab. inż. Zbigniew Niedbalski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Seminarium stanowiło platformę do dyskusji nad skutecznością rozwiązań technicznych, które gwarantują stabilności wyrobisk, efektywny transport oraz optymalną wentylację w kopalniach.
- Wysłuchaliśmy opinii naukowców, którzy mają kontakt z praktyką na co dzień i weryfikują swoje teorie oraz wyliczenia w oparciu o pomiary in situ. I to jest istota sprawy. Rozwiązania naukowe i praktyczne sprzed dwudziestu lub trzydziestu laty, stosowane jeszcze do niedawna, w dzisiejszych warunkach już się nie sprawdzają. Potrzeba nam nowych – podkreślił Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Wydarzenie zorganizowano pod honorowym patronatem dr. Piotra Litwy, prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, a także Polskiej Akademii Nauk, Głównego Instytutu Górnictwa - PIB, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.