W Muzeum Saturn w Czeladzi można oglądać wystawę „Zdekarbonizowana rzeczywistość – europejska refleksja międzypokoleniowa”. Ekspozycja oparta jest na relacjach mieszkańców - Czeladzi i francuskiego miasteczka Auby. Mówią o tym, jak pamiętają kopalnie.
Czeladź od lat współpracuje z niewielkim francuskim miasteczkiem. Auby leży w regionie Nord-Pas-de-Calais i też ma za sobą górniczą przeszłość. Z osiedli górniczych widać hałdy, a rodziny, związane kiedyś z kopalniami, też dbają o lokalne tradycje.
Gdy Muzeum Saturn przystąpiło do realizacji projektu „Zdekarbonizowana rzeczywistość – europejska refleksja międzypokoleniowa”, postanowiło zaprosić do niego Francuzów. Wyszła świetna rzecz, bo do projektu zaangażowano m.in. dzieci, młodzież i seniorów – emerytów górniczych. Oprócz filmów o kopalni, ich pracownikach, mieszkańcach obu miast, powstały prace plastyczne i przede wszystkim nagrania wspomnień byłych górników.
Dariusz Nowak, jeden z byłych górników zaangażowanych do projektu opowiadał, że do pracy w kopalni przyszedł w 1978 r. - To były lata rozkwitu górnictwa, potem doczekaliśmy przemian, trudnych lat 80. Ale my, jako górnicy nie wyobrażaliśmy sobie, że tej kopalni mogło nie być. Jak się cieszyliśmy, gdy drążono szyby. A potem trzeba było sobie szukać pracy - mówił Dariusz Nowak. - Musimy to wszystko zachować, pokazać kolejnym pokoleniom - dodał.
Czeladzka wystawa jest rezultatem międzynarodowego projektu kulturalnego realizowanego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Projekt powstał we współpracy Muzeum Saturn z partnerskim miastem Auby we Francji i podejmuje tematykę postindustrialnego dziedzictwa w kontekście międzypokoleniowego dialogu.
Na wystawie są prace plastyczne uczniów szkół podstawowych z Czeladzi, dwa filmy o tematyce postindustrialnej, zrealizowane przez młodzież z Czeladzi oraz Auby, rezultaty warsztatów historii mówionej, przedstawione na filmach oraz 10 planszach zawierających fragmenty wywiadów z mieszkańcami obu miast.
Wystawa jest czynna do 22 czerwca 2025 r. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu dotacyjnego Synergie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.