W najbliższą sobotę 24 maja o godz. 15:30 na terenie byłej kopalni Karol przy ul. Kopalnia Karol 3 w Rudzie Śląskiej Orzegowie rozpocznie się festyn rodzinny "Majówka na Karolu" w ramach obchodów 720-lecia Orzegowa.
W programie imprezy znajda się m.in.: otwarcie wystawy fotograficznej "Historia kopalni Karol", występ Orkiestry Dętej KWK Pokój, odsłonięcie wózka węglowego upamiętniającego kopalnię "Karol" oraz śląskie śpiewanie z udziałem Katarzyny Sroki, Krzysztofa Kuczki i Mariana Brzozy. Na zakończenie wystąpi zespół Kon – Tiki.
- To będzie znakomita okazja, aby wspólnie się bawić i powspominać czasy, kiedy to w tym właśnie miejscu działała kopalnia Karol, w której z pewnością pracowało wielu naszych dziadków – zapewnia Jerzy Kasperek, prezes zarządu Towarzystwa Miłośników Orzegowa, założycieli i lider Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury Czapla.
Kopalnia Karol zakończyła swoją działalność w 1970 r. już jako część bytomskiej kopalni Szombierki. Nie zostało po niej wiele pamiątek. Są to głównie budynki z charakterystycznej, czerwonej cegły. Kilka trafiło w ręce prywatnych przedsiębiorców i jest wykorzystywana do prowadzenia równego rodzaju działalności gospodarczej. Są jednak i takie, które nie znalazły gospodarza. Stoją odłogiem i niszczeją. Jednym z nich jest budynek maszyny parowej szybu Jurand z końca XIX w. Przetrwała w nim także sama maszyna, ogromna z nawiniętymi na koła linami – taką, jaką pozostawiono ją w dniu zakończenia wydobycia.
Pamiątki po dawnej kopalni będzie można oglądać w trakcie festynu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.