Najbardziej wyczekiwana noc w muzealnym świecie zbliża się wielkimi krokami. W sobotę, 17 maja, w województwie śląskim będzie można poznać realia pracy górników. Ale muzea przygotowały też wiele innych atrakcji.
Wiele atrakcji podczas tegorocznej Nocy Muzeów czeka na odwiedzających w kopalni Wujek. Organizatorzy zapraszają m.in. na niecodzienną wizytę z przewodnikiem po specjalnie przygotowanym chodniku szkoleniowym oraz budynku ratownictwa górniczego. To jedyna taka okazja w roku, by zajrzeć za kulisy ratowniczej służby, która czuwa nad bezpieczeństwem pracowników kopalni – często w ekstremalnych warunkach.
Poza tym od godziny 14.00 będzie można zwiedzać wystawę stałą ŚCWiS – multimedialną ekspozycję o stanie wojennym i pacyfikacji kopalni Wujek. Na chętnych czekają także warsztaty plastyczne i drukarskie, spotkanie klubu gier historycznych, podczas którego będzie można nauczyć się zasad różnych gier planszowych. Muzyczne akcenty zapewni koncert Kornelii Czerwiec – zwyciężczyni ubiegłorocznego VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności oraz Orkiestry Górniczej KWK Wujek na placu przed pomnikiem-krzyżem.
Ostatnim punktem programu będzie wernisaż wystawy zdjęć Jana Czypionki, przedstawiającej twarze górnictwa.
Spacer śladami górników w Zabrzu
Na czas Nocy Muzeów cztery trasy dla gości przygotowało też Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Są to:
* Podziemny Spacer Górniczy w Kopalni Guido (trasa czynna od godz. 9.00 do 1.00). Można tu przejść 3,5 km śladami górników - od szoli aż do przodka
* Podziemny Spływ w Sztolni Królowa Luiza (trasa czynna od godz. 11.50 do 1.00). To najdłuższy podziemny spływ w Europie
* Podziemne Królestwo Maszyn w Kopalni Królowa Luiza (trasa czynna od godz. 9.00 do 20.00). To okazja do znalezienia się w samym sercu kopalni, w miejscu, gdzie nieustannie wre praca ciężkiego sprzętu przemysłowego - ładowarek, przenośników, wrębiarki, wiertnic
* Podróż w Czasie w Sztolni Królowa Luiza (trasa czynna od godz. 9.00 do 20.00). Odwiedzający będą mogli poznać dawne realia pracy w kopalni
Zwiedzającym udostępnione zostanie też CARBONEUM w Wieży Ciśnień, które będzie czynne od godz. 10.00 do 22.00. Więcej szczegółów na stronie www.muzeumgornictwa.pl
Sporo do obejrzenia będzie również m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Organizatorzy zapraszają m.in. na „Byzuch u Ferdynanda", czyli oprowadzanie po terenie zewnętrznym kompleksu. - W trakcie industrialnego spaceru poznamy jego przemysłową historię oraz odkryjemy tajemnice architektury muzeum - zapraszają przedstawiciele Muzeum Śląskiego.
Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim będzie można też m.in.: dać się porwać niesamowitemu tańcowi z ogniem, posłuchać wiosennego koncertu, zobaczyć wystawy stałe i czasowe, wziąć udział w warsztatach tworzenia plakatu, warsztatach upcyklingowych czy pokazie rzemiosła, zajrzeć do pracowni konserwacji czy zobaczyć filmy o dziełach utraconych.
Atrakcje na stacji bytomskiej wąskotorówki
Już po raz drugi w historii na Noc Muzeów zapraszają także Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. GKW przygotowały przejazdy wąskotorówką na trasie Bytom Wąskotorowy – Bytom Karb. Będą one bezpłatne, jednak organizatorzy zachęcają do pozostawienia „dobrowolnego datku na rzecz działalności kolei”. W sobotę będzie można też przejechać na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Wąskotorowe. Opłata za ten przejazd będzie wynosiła 20 zł za bilet normalny, 15 zł za bilet ulgowy (dzieci i młodzież do ukończenia 20 r.ż., studenci do ukończenia 26. r.ż., osoby z niepełnosprawnością) w jedną stronę, a dzieci do lat 4 pojadą bezpłatnie. Bilety będzie można zakupić poprzez stronę: bilety.sgkw.eu oraz u obsługi pociągu (w przypadku wolnych miejsc).
Oprócz przejazdów Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przygotowało też atrakcje na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy (czynne od godziny 18.30 do 0.00), w tym m.in. zwiedzanie stacji z przewodnikiem, przejazdy drezyną ręczną, spacer wśród wagonów i lokomotyw, odwiedziny Izby Tradycji GKW i obserwowanie lokomotywy od spodu, pod okiem mechanika.
„Noc z duchami historii” w Bytomiu
Bardzo interesująco zapowiada się również Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Hasłem przewodnim będzie tu „Noc z duchami historii”.
– Opowiemy o tym, co było, a czego już nie ma, o tym, co jest, a czego nie widać, oraz o tym, co podobno gdzieś jest, ale nikt nie wie, czy na pewno i gdzie… Wywołamy ducha historii, przywołamy wielkie i małe historyczne osobistości, które dadzą nam cenne wskazówki związane z życiem, i wybierzemy się w sentymentalną podróż do przeszłości, aby szukać inspiracji – zapowiadają przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego.
W programie Nocy Muzeów zaplanowano tu m.in.: pokazy filmowe, pokazy szermierki i tańca dawnego, gry i zabawy z duchami, specjalne ekspozycje oraz liczne oprowadzania. Będzie można też podziwiać postacie w historycznych strojach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.