Polska Grupa Górnicza poinformowała, jaka jest aktualna sytuacja na hałdzie. Pojawiały się zgłoszenia od mieszkańców o uciążliwych odorach i zapyleniu. W trakcie wizji nie stwierdzono niczego niepokojącego przy pracach podczas likwidacji zapożarowania na hałdzie Szarlota.
W marcu PGG przystąpiła do profilaktycznych prac zabezpieczających nową hałdę przed rozprzestrzenieniem się ognisk pożarowych występujących na starej hałdzie. - Dodatkowo inwestor zlecił sprawowanie nadzoru eksperckiego nad zakresem robót. Nadzór realizowany jest przez pracownika naukowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach - poinformował Urząd Miasta Rydułtowy.
W ramach działań prewencyjnych wykonywane są takie roboty, jak wydłużenie wąwozu w celu niedopuszczenia przeniesienia się zjawisk pożarowych z rejonu zapożarowanego na nowowybudowany fragment hałdy oraz usunięcie zapożarowanego nadkładu w rejonie drogi technologicznej.
Zapożarowany kamień, po wystudzeniu i według bieżących ustaleń z ekspertem, jest powtórnie wbudowany, lecz wyłącznie w wyrobisku wewnętrznym i wyrobisku zachodnim.
Poza tym kopalnia objęła monitoringiem wizyjnym, gazowym oraz pyłowym teren hałdy. W terenie zainstalowano cztery czujniki gazowe (siarkowodór, SO2, CO, CO2) oraz cztery czujniki pyłu (PM10; PM2,5; PM1). Wyniki z monitoringu pyłowego są udostępniane w trybie online na budynku UM Rydułtowy. Czujniki pyłowe nie wskazują zwiększonego zapylenia w czasie realizacji robót czyli w godz. od 6.30 do 13.30 od poniedziałku do piątku.
Czujniki gazowe również nie wskazują na przekroczenie dopuszczalnych wartości stężenia mierzonych gazów. W maju przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim przeprowadził czynności na hałdzie związku ze zgłoszeniami o uciążliwych odorach i zapyleniu powstającym w wyniku eksploatacji hałdy w Rydułtowach podczas likwidacji zapożarowania.
W trakcie wizji nie stwierdzono ponadnormatywnego oddziaływania odorowego w porównywaniu do dotychczasowego oraz stwierdzono lokalne zapylenie ograniczone do rejonu prowadzenia prac.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.