W Koksowni Przyjaźń należącej do JSW Koks odbyło się uroczyste rozpalenie masywu ceramicznego nowo wybudowanej baterii koksowniczej nr 4. To najnowocześniejszy obiekt w Europie, który ma pracować 40 lat. Wydarzenie miało miejsce 12 maja.
Budowa baterii koksowniczej nr 4 rozpoczęła się w 2021 r. Jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie około 610 tys. ton koksu. Projekt zrealizowano z wykorzystaniem szeregu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym nowa instalacja będzie pracować z wyższą sprawnością, mniejszym zużyciem surowców i znacząco ograniczonym wpływem na środowisko.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, prezydent Dąbrowy Górniczej, samorządowcy, wykonawcy inwestycji oraz zarządy JSW oraz JSW.
- Uruchomienie tej baterii świadczy o tym, że JSW realizuje ambitny plan rozwojowy i inwestycyjny - mówił Jerzy Woliński, prezes zarządu JSW Koks. - Jest to inwestycja ważna nie tylko dla JSW i JSW Koks, ale i regionu oraz gospodarki kraju. Mam nadzieję, że ta nowoczesna metoda pozyskiwania koksu bardzo wysokiej jakości będzie aktualna przez wiele lat.
- To symboliczny moment, który wieńczy lata pracy i zaangażowania - podkreślał Ryszard Janta, prezes zarządu JSW. - Nowa inwestycja łączy nowoczesność i technologię. To silny sygnał, że potrafimy być liderem innowacji w regionie - dodał. Jego zdaniem bateria nr 4 to dowód na to, że przemysł ciężki może się modernizować, zwiększać efektywność, jednocześnie redukując ślad węglowy i wpływ na klimat.
Z kolei wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek podkreślał inwestycję w polską myśl techniczną, polskich wykonawców. - Ta inwestycja jest dowodem na to, że JSW KOKS się rozwija i staje się liderem innowacyjności. Ta bateria będzie jedyną taką inwestycją w Europie. Warto docenić też fakt, że to polska myśl techniczna. W następstwie tej inwestycji utrzymujemy miejsca pracy, to są ludzie, ich losy, na utrzymaniu których nam zależy – tłumaczył Leszek Pietraszek, wicemarszałek Województwa Śląskiego.
- W następstwie tej inwestycji utrzymujemy miejsca pracy – 3000 w JSW Koks i 700 w Koksowni Przyjaźń - dodał wicemarszałek.
Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej mówił, że Koksownia Przyjaźń jest ważnym gospodarczym filarem miasta. - Ważne jest również to, że jest to inwestycja w ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza. I daje nadzieję na to, że zakład będzie funkcjonował przez długie lata - mówił prezydent Marcin Bazylak.
Bateria ma pracować około 35-40 lat. Pierwszego rozpału dokonał Andrzej Koźmiński, dyrektor Koksowni Przyjaźń oraz pracownicy technologiczni. - Bateria koksownicza nr 4 to dla naszego zakłady być albo nie być - zwrócił uwagę dyrektor Koźmiński, który w tej koksowni pracuje od 1983 r.
Jeszcze w tym roku, w ostatnim kwartale nastąpi wypchnięcie pierwszego koksu.
Koszt nowoczesnej instalacji to ponad 900 milionów złotych. Bateria nr 4 zwiększy produkcję o około 600 tysięcy ton koksu rocznie, a docelowa produkcja w całej spółce może wynieść 4 mln ton koksu.
Koksownia Przyjaźń została uruchomiona w styczniu 1987 r. jako wydział Huty Katowice. JSW KOKS posiada trzy koksownie – Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, w Radlinie oraz koksownię Jadwiga w Zabrzu. Koksownie JSW KOKS łącznie dysponują 7 bateriami koksowniczymi, w których w 2024 r. wyprodukowano ponad 3 miliony ton koksu. Do jego produkcji zużyto ponad 5 milionów ton węgla koksowego wydobytego w kopalniach JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.