Przedstawiciele samorządu Trzebini (Małopolskie) i Tauronu podpisali we wtorek list intencyjny z deklaracją współpracy, by na obszarze działającej w tym mieście Elektrowni Siersza nadal prowadzona była działalność gospodarcza, szczególnie w zakresie energetyki - podał koncern.
Zaznaczył, że podpisanie listu intencyjnego poprzedziła nadzwyczajna sesja rady miasta Trzebini, na której przedstawiono opcje inwestycyjne rozważane dla Sierszy. Radni mieli wyrazić aprobatę dla proponowanych kierunków.
Obecnie w Elektrowni Siersza są eksploatowane dwa węglowe bloki fluidalne o zainstalowanej mocy elektrycznej 306 MW i osiągalnej mocy cieplnej 36,5 MWt. W lutym br. Tauron deklarował “zaawansowane prace analityczne“ w celu wyboru wariantu transformacji zakładu.
Sygnalizowano wówczas, że kotły Elektrowni Siersza zostaną przystosowane do spalania paliw alternatywnych lub w ich miejsce powstaną szczytowe jednostki gazowe, bateryjne magazyny energii oraz farma fotowoltaiczna.
We wtorek koncern potwierdził, że “najbliższe miesiące pokażą, która z rozważanych opcji będzie realizowana“. Jak wynika z komunikatu Taurona, “trwają zawansowane analizy możliwości komercjalizacji lokalizacji, np. poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa“.
“W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych - przygotowanych także do spalania wodoru“ - napisano.
Cytowany w komunikacie prezes spółki Tauron Wytwarzanie Paweł Micuła wskazał, że analizowane scenariusze inwestycyjne umożliwią uruchomienie nowych projektów biznesowych, pozwalających na osiąganie dodatnich wyników ekonomicznych przy jednoczesnym zaangażowaniu potencjału pracowników i terenów elektrowni.
- Niezwykle istotnym dla nas zagadnieniem jest sprawne rozwiązanie kwestii zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. W tym zakresie także ściśle współpracujemy z władzami miasta - zapewnił Micuła.
Tauron deklaruje, że jego współpraca z samorządem lokalnym ma przede wszystkim umożliwiać transformację energetyki z zachowaniem troski o lokalne miejsca pracy i wpływy z podatków, przy jednoczesnym respektowaniu potrzeby ochrony środowiska naturalnego.
Przedstawiciele koncernu wskazują, że w ich rozumieniu sprawiedliwa transformacja dąży do neutralności klimatycznej, przy zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników i dostaw energii po akceptowalnych cenach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.