Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że zależało mu na tym, aby nadać nowy impet w relacjach polsko-amerykańskich i to - jak podkreślił - staje się faktem. Wskazał na umowę pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Przed rozpoczęciem wtorkowych obrad rządu premier Tusk podziękował ministrom za dużą aktywność międzynarodową.
- Bardzo zależało mi na tym, aby nadać nowy impet w relacjach polsko-amerykańskich; to staje się faktem. Okoliczności nie są proste, wszyscy o tym wiem. Zmiany są dynamiczne, sytuacja globalna jest niestabilna, tym bardziej bardzo doceniam zarówno wysiłki ministra spraw zagranicznych (Radosława Sikorskiego), długo mi wczoraj relacjonował jego rozmowy, m.in. ze swoim odpowiednikiem Marco Rubio - powiedział Tusk.
Nawiązał też do podpisanej, w jego obecności i sekretarza ds. energii Chrisa Wrighta, umowy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
To wszystko pokazuje, że ten nowy impet w naszych relacjach staje się faktem i dotyczy gigantycznych wspólnych przedsięwzięć. - Ta współpraca energetyczna to jest coś poza skalę dotychczasowych doświadczeń. To jest naprawdę na skalę XXI wieku - ocenił.
Podpisana w poniedziałek umowa pomostowa EDA (Engineering Development Agreement), ustala ramy dalszej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Umowa obejmuje kontynuację prac projektowych. Jej podpisanie było konieczne w związku z wygaśnięciem na początku kwietnia kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).
Szef MF Andrzej Domański zrecenzował też swoją ubiegłotygodniową wizytę w USA. Jak mówił było to “nowe otwarcie naszych relacji na poziomie gospodarczym ze Stanami Zjednoczonymi, z amerykańską administracją“. Wskazał, że spotkał się z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem i szefem Narodowej Rady Ekonomicznej Kevinem Hassettem.
- Te spotkania przebiegały w takiej naprawdę dobrej, otwartej atmosferze. Otrzymaliśmy zapewnienie, że zarówno administracja w Waszyngtonie, ale również prezydent Stanów Zjednoczonych stawiają Polskę jako taki wzór, jeśli chodzi o transformację gospodarczą, ale również jako wzór, jeżeli chodzi o branie takiej prawdziwej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie - powiedział Domański.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.