Nie ma co myśleć o transformacji energetycznej bez hutnictwa, ale hutnictwo oczekuje szybkich działań od sektora energetycznego - mówił w czwartek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach prezes ArcelorMittal Poland Wojciech Koszuta.
Podczas czwartkowej sesji 17. EKG w Katowicach, poświęconej przemysłowi energochłonnemu, prezes AMP nawiązał do wypowiedzi premiera Donalda Tuska ze stycznia br., gdy Polska przejmowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, że bezpieczeństwo i rozwój Unii Europejskiej zależą od dostępności i niskiej ceny energii.
- Pod tą tezą podpisuję się obiema rękoma. To jest podstawowy warunek, dla którego przemysł energochłonny będzie mógł się rozwijać i również wspierać bezpieczeństwo i obronność Unii Europejskiej - zauważył Koszuta.
Zwrócił uwagę na konieczność konsekwencji we wdrażaniu strategii firm energetycznych. Ocenił, że to podstawa dla transformacji przemysłu energochłonnego. - Jeśli co roku będziemy się spotykać w Katowicach i co roku te strategie omawiać, a nic się nie zmieni, no to przemysł energochłonny nie będzie mógł realizować swoich strategii i swoich celów - przestrzegł.
Szef AMP nawiązał do swych wcześniejszych wypowiedzi na EKG, że jeśli transformacja energetyczna nadal będzie przebiegała w takim tempie jak w ostatnio, to przemysł energochłonny będzie miał problem z przetrwaniem: zmiany muszą nastąpić w perspektywie “roku, dwóch, trzech“.
Prezes podkreślił, że na horyzoncie nie widać rozwiązań, które w krótkiej perspektywie spowodowałyby, że wielkie piece w Dąbrowie Górniczej (w Hucie Katowice - PAP) przestaną być potrzebne.
- My cały czas w Unii Europejskiej produkujemy duże ilości stali, chociaż na pewno mniejsze niż jeszcze 15 lat temu. Cały czas generujemy 80 mld euro PKB państw unijnych, pomimo tego, że zatrudnienie spadło o 25 proc. w stosunku do tego, co było kilkanaście lat temu - zaznaczył.
- Pamiętajmy, że hutnictwo jest podstawą i filarem gospodarki: nowoczesnej gospodarki i tego, co się może stać w przyszłości - zaznaczył przypominając m.in., że w masie turbiny wiatrowej 70 proc. komponentów to stal.
- Wobec tego nie ma co myśleć o transformacji energetycznej bez hutnictwa. Aby transportować materiały w sposób efektywny i zdekarbonizowany, potrzebujemy kolei, wobec czego musimy produkować szyny. Te różne elementy skutkują tym, że hutnictwo jest niezbędne - wyjaśnił.
Podkreślił, że w związku z tym AMP prowadzi szereg projektów - firma w 2023 r. przeznaczyła na inwestycje 720 mln zł, a w ub. roku - blisko 500 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.