- Dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych ws. redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym - taki cel ma przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego. Organem odpowiedzialnym za monitorowanie i egzekwowanie przepisów metanowych będzie Prezes WUG.
Kancelaria premiera poinformowała we wtorek, że Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. To tzw. mała nowelizacja tej ustawy, dotycząca najpilniejszego wdrożenia zapisów unijnego rozporządzenia metanowego w Polsce. Planowany drugi etap nowelizacji (kompleksowy i poddany szerokim konsultacjom publicznym i opiniowaniu) ma finalnie zapewnić stosowanie rozporządzenia w całości.
Rozporządzenie ws. redukcji emisji metanu obowiązuje od 4 sierpnia ub. roku. Jego przepisy obejmują emisje pochodzące z sektora ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla, wprowadzane do obrotu w UE. KPRM przypomina, że metan jest gazem cieplarnianym, będącym na drugim miejscu (po dwutlenku węgla) pod względem ogólnego wkładu w zmianę klimatu oraz odpowiedzialnym za około jedną trzecią obecnego ocieplenia.
Przyjęty we wtorek projekt dostosowuje część polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej ws. redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym. Chodzi o wyznaczenie w pierwszej kolejności podmiotu odpowiedzialnego za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Regulacja dotyczy m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu. Projekt przewiduje przede wszystkim, że organem odpowiedzialnym za monitorowanie i egzekwowanie rozporządzenia metanowego w Polsce ma być Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Zgodnie z komunikatem KPRM nowa kompetencja Prezesa WUG będzie miała zastosowanie do działalności geologicznej i górniczej polegającej m.in. na: poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż węglowodorów oraz wydobywaniu węglowodorów ze złóż na lądzie i morzu, podziemnym bezzbiornikowym magazynowaniu gazu ziemnego, wydobywaniu węgla brunatnego oraz wydobywaniu węgla kamiennego, w tym koksującego.
Przeprowadzenie takiej “małej nowelizacji“ zapowiadała w ostatnich tygodniach odpowiedzialna za temat minister przemysłu Marzena Czarnecka. Jak sygnalizowała, w drugiej kolejności planowane są większe zmiany prawa pod kątem europejskiej regulacji.
- Ta nowelizacja (Prawa geologicznego i górniczego - PAP) to jest tzw. mała nowelizacja. Jesteśmy jednym z pięciu krajów, które zmieściły się w terminie (dot. wskazania podmiotu odpowiedzialnego - PAP) - tłumaczyła w połowie marca br. Czarnecka.
- Pracujemy też nad dużym tematem dotyczącym wprowadzenia rozporządzenia metanowego. Głównym tematem dyskusji jest kwestia dotycząca badania złóż metanowych - miejsc, gdzie ten metan się gromadzi. To jest bardzo trudnym wyzwaniem, bo to nie tylko górnictwo węgla kamiennego, a również górnictwo gazowe - zaznaczyła minister.
- Punkt drugi to oczywiście kary, które w tym rozporządzeniu są wyznaczane, a wiadomo jak one będą wpływać na polską gospodarkę. Wobec tego pracujemy (...) nad tym, żeby wdrożyć to rozporządzenie w sposób, który byłby akceptowalny zarówno przez biznes jak i przez KE, co nie należy do najprostszych zadań - zastrzegła szefowa MP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.