Europejski przemysł energochłonny w 2023 r. płacił dwa razy więcej za energię niż w Chinach i kilka razy więcej niż w USA - poinformował w poniedziałek b. premier Jerzy Buzek. Dodał, że 6 na 10 firm w UE wskazuje na wysokie koszty energii jako barierę inwestycji.
Były premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek brał udział w odbywającym się w poniedziałek w ramach polskiej prezydencji w Senacie spotkaniu przewodniczących komisji ds. klimatu i energii.
Buzek podkreślił, że europejski przemysł, aby zachować konkurencyjność, musi mieć przystępne cenowo i pewne dostawy czystej energii. - Przemysł energochłonny (w UE - PAP) w 2023 r. płacił dwa razy więcej za energię niż w Chinach i kilkakrotnie więcej płaci niż w USA. Sześć na dziesięć firm w Unii Europejskiej wskazuje wysokie koszty energii jako barierę do inwestowania - zauważył b. premier.
Jerzy Buzek nawiązał również do wysokich kosztów, jakie Europa ponosi, importując paliwa kopalne m.in. z Rosji w kontekście tego, ile UE wydaje na zbrojenia.
- Na paliwa kopalne, na import wydajemy 2,4 proc. PKB całej UE, a na obronność 1,9 proc. Powinniśmy odwrócić tę proporcję. Martwi mnie, że publikacja europejskiej mapy drogowej, która ma doprowadzić do tego, że przestaniemy w ogóle kupować paliwa kopalne od Rosji się opóźnia - dodał.
Wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros podkreślił natomiast, że Europa ma obowiązek zadbać o politykę przemysłową i konkurencyjność gospodarek. Jak mówił, musi też doprowadzić do industrializacji Starego kontynentu, a nie deindustrializacji.
Jaros wskazał na trzy aspekty, na które musi postawić Unia Europejska. Jego zdaniem priorytetem muszą być niższe, konkurencyjne ceny energii. Zwrócił też uwagę na deregulację unijnych przepisów ograniczających możliwość rozwoju np. sektora chemicznego, a także na rozwój nowych technologii. Jaros przypomniał, że Polska dołączyła do holenderskiej inicjatywy na rzecz półprzewodników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.